Egy különleges kísérlettel indiai kutatók, bebizonyították, hogy az indiai szubkontinens éhségtől, szegénységtől és betegségektől gyötört analfabéta lakói a korábban feltételezettnél kreatívabbak.
Online kísérlet a gettóban
A fejlett világ legtöbbre tartott programozóit adó Indiában minden második férfi, valamint a nők 65 százaléka analfabéta. Egy nemrégiben végrehajtott különleges kísérletben indiai kutatók igazolták, hogy hiába nem volt esélye ezeknek az embereknek, hogy szakmához jussanak, vagy írni-olvasni megtanuljanak, mégis megérdemelnek egy második esélyt.
A BBC által bemutatott kísérletben Delhi nyomornegyedében élő gyerekeknek online hozzáférést biztosítottak. Az analfabéta gyerekek, bár angolul egy szót sem tudnak, alig néhány óra alatt spontán megtanulták, hogyan kell szörfölni a világhálón.
Az NIIT India szoftvercég kutatási vezetője, Sugata Mitra egy számítógépet szereltetett az irodájának külső falára, mely egy nyomornegyed határán fekszik. A beüzemelés után röviddel a képernyő előtt kisebb csoportban öszszeverődtek a környékbeli gyerekek, és külső segítség nélkül felderítették a számítógép működését. „Felfedezték, hogy ha végigsimítják a kurzort mozgató touchpadot, az ujjaik mozgását valami követi a képernyőn” – mondta Mitra. Ez némi meghökkenést okozott, és azonnal odahívták a barátaikat is, hogy megmutassák nekik is az újszerű „tévét”, ahol egy ujjal lehet mozgatni a képeket.
A beállított nyitóoldal az MSN.com volt, tele ikonokkal feliratokkal és bannerekkel. Nem tartott sokáig, és a gyerekek felismerték, hogy a kurzor egy kis kézzé alakul, amint egy link közelébe ér. „Alig nyolc perc alatt eljutottak odáig, hogy nekiláttak szörfölni” – mondta Mitra.
Néhány nap alatt rájöttek, hogyan lehet új könyvtárakat megnyitni, dolgokat átmásolni és beilleszteni, valamint arra is, hogyan helyezhetők át a programok és fájlok ikonjai. Különösen kedvelt volt az MS Paint rajzprogram, amivel különböző festményeket hoztak létre.
A gyerekek nekiláttak játékokat letölteni, és játszani velük. De nem álltak meg itt: két hónappal a számítógép felszerelése után a gyerekek felfedezték az MP3-állományok letöltését.
„Amennyire én meg tudtam figyelni, a tanulás mindig esetről esetre történt, azonos életkorúak között” – mondta Mitra. A falba helyezett számítógéppel folytatott kísérletet más indiai városokban is megismételték, és mindenhol hasonló megdöbbentő eredményeket hozott.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.