külpolitikai elemző
Moszkva NATO-nagykövete szerint országa nem riad vissza Koszovóval kapcsolatban a nyers erő bevetésétől sem. Mennyire tartja ezt reálisnak?
Oroszország számára Koszovó és Szerbia együtt nem ér annyit, hogy fegyveres konfliktusba keveredjen az európai országokkal és az Egyesült Államokkal. Számukra Szerbia egy globális stratégiai játszma része, amelyet az USA-val folytatnak. Ebben nagyon szívesen használják Szerbiát, de gyakorlatilag az oroszoknak nem fűződik ahhoz érdekük, hogy miattuk komolyan megromoljanak kapcsolataik az unióval vagy az Egyesült Államokkal.
Kinek szólnak akkor az ilyen kijelentések? A nyugatnak, a szerbeknek, vagy az orosz belpolitika részét képezik?
Elsősorban a hazai politikának, de szólhat a szerbeknek is. Azonban felhívnám a figyelmet Rogozin nagykövet hátterére, aki nem éppen Putyin-párti politikus. Ő radikálisabb, konfrontatív álláspontot képvisel, Putyin gyakorlatilag felfelé buktatta őt azzal, hogy NATO-nagykövetté tette. Ezért nem vagyok biztos abban, hogy Rogozin a hivatalos orosz álláspontot képviseli. Magas rangú orosz politikustól ilyet még nem hallottunk és nem is fogunk.
Mi a maximum, amit Oroszország Koszovóval kapcsolatban megtehet?
Már megtette, ami tőle tellett – politikailag széleskörű támogatást nyújt a szerbeknek, összehívta az ENSZ Biztonsági Tanácsát is, emellett a nemzetközi diplomáciai színtéren nagyon erős támogatást ad Szerbiának. Gyakorlatilag ez minden, ennél több már csak az lehetne, ha gazdasági vagy diplomáciai kapcsolatait fagyasztaná be a Nyugattal. Ez viszont irreális, gazdasági szempontból Oroszországnak nagyobb szüksége van a Nyugatra, mint fordítva. (MSz)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.