Ľudovít Kaník, volt szociális ügyi miniszter:
Egyértelműen rosszabb, mint a ma érvényes jogszabály, annak ellenére, hogy a kormány egyfolytában azt hirdeti, hogy mennyire védeni akarja az alkalmazottakat. Ezeket a kijelentéseket azonban már régen meghaladott, mondhatni, marxista elvekre alapozza.
Ön szerint milyen lesz az új munkatörvénykönyv?
Egyértelműen rosszabb, mint a ma érvényes jogszabály, annak ellenére, hogy a kormány egyfolytában azt hirdeti, hogy mennyire védeni akarja az alkalmazottakat. Ezeket a kijelentéseket azonban már régen meghaladott, mondhatni, marxista elvekre alapozza. A jelenlegi munkatörvénykönyv megteremtette a feltételeket ahhoz, hogy a munkanélküliség 19 százalékról 8 százalékra csökkenjen, lehetővé tette az átlagbér jelentős növekedését, vagyis a liberális, rugalmas voltának köszönhetően segítette az alkalmazottakat. Ezeket a tulajdonságokat szünteti most meg a kormány. Valójában tehát a kormány az alkalmazottak ellen dolgozik, habár szavakban ennek ellenkezőjét hirdeti.
Egyes változások azonban kedveznek a munkavállalóknak, például akkor is jár majd a végkielégítés, ha letöltik a felmondási időt.
Ez csak látszólagos előny, mivel azt jelenti, hogy a munkaadónak duplájára nőnek a költségei az elbocsátásokkal kapcsolatban. Azaz jobban meggondolja, felvesz-e új, állandó munkaerőt, inkább előnyben részesíti majd a határozott időre szóló szerződéseket. Ez jóval hátrányosabb az alkalmazott számára. Ugyanez vonatkozik az egyéni vállalkozások tevékenységi feltételeinek szigorítására. Az úgynevezett kényszervállalkozók nem a munkatörvénykönyv miatt választják ezt a formát, hanem a túl magas társadalombiztosítási járulék, vagyis gazdasági okok miatt. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.