Pozsony. Október 27-én hajnalban újra át kell állítanunk az órákat. A mutatókat egy órával kell visszatekernünk, vagyis amikor 27-én éjszaka háromkor elüti a hármat, valójában csak két óra lesz. ĺgy lényegében egy órával többet alhatunk. Az úgynevezett nyári időszámításhoz 2003. március 30-án térünk vissza.
Nyári időszámítás: vasárnap véget ér
Pozsony. Október 27-én hajnalban újra át kell állítanunk az órákat. A mutatókat egy órával kell visszatekernünk, vagyis amikor 27-én éjszaka háromkor elüti a hármat, valójában csak két óra lesz. ĺgy lényegében egy órával többet alhatunk. Az úgynevezett nyári időszámításhoz 2003. március 30-án térünk vissza. Mindezt külön kormányrendelet írja elő. Az időszámítás váltogatásának ötletével Benjamin Franklin állt elő 1784-ben, hogy így több napvilágot „nyerjen” – főként a gazdaságnak. Érvelésének ma is sok híve van, az ellentábor viszont azt hangoztatja, hogy az órák átállítása megzavarja a szervezet működését. Stanislav Pecka csehországi pék már hosszú évek óta tiltakozik a nyári időszámítás ellen. Eltörlését már a prágai kormánynak is javasolta, sőt a strasbourgi emberjogi bíróságtól is támogatást vár. A mai Szlovákia területén először 1915-ben és 1916-ban állították át az órákat, majd később 1940 és 1949 között. A két időszámítás váltogatása 1979 óta rendszeres. Addig a téli (a valódi közép-európai idő), illetve a nyári időszámítás is hat-hat hónapig tartott, 1996 óta azonban ebben is igazodtunk az Európai Unió gyakorlatához, mert a téli öt hónapra rövidült, a nyári pedig hét hónapnyira hosszabbodott. (t, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2016. 10.26.
Őrizetben az afgán „Mona Lisa”
2012. 12.01.
Most elmarad a durva gázáremelés
2011. 12.12.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.