Nincs pénz az új tanévre

Pozsony. Az ország 2197 iskolafenntartó települési önkormányzata közül csupán 94 számára lesz elegendő a hatáskörébe tartozó iskolák és más oktatási intézmények működtetésére fordítandó idei állami támogatás – közölte sajtótájékoztatóján Michal Sýkora, a Szlovákiai Városok és Falvak Társulásának elnöke.

Pozsony. Az ország 2197 iskolafenntartó települési önkormányzata közül csupán 94 számára lesz elegendő a hatáskörébe tartozó iskolák és más oktatási intézmények működtetésére fordítandó idei állami támogatás – közölte sajtótájékoztatóján Michal Sýkora, a Szlovákiai Városok és Falvak Társulásának elnöke. A decentralizációs támogatás összege településenként a helyi iskolák fenntartási költségeinek csupán 79 százalékát teszi ki. A parlament oktatási bizottságának becslése szerint az alapiskolák idei fenntartásához és zavartalan működtetéséhez további 800 millió koronára volna szükség. A középiskolák esetében a hiányzó összeg mintegy 400 millió korona. Az önkormányzatoknak juttatott, a helyi oktatásügy finanszírozására szánt ez évi központi támogatás előreláthatólag már szeptemberre elfogy. A tavalyi decentralizációs támogatáshoz mérten az idei juttatás a kormány mintegy 5 százalékos bővítésről szóló ígérete ellenére csupán 2,51 százalékkal több. Vladimír Bajan, a társulás első alelnöke szerint az ideihez hasonlóan a jövő évi költségvetés-tervezet is valótlan adatokra épül. „Emiatt az oktatásügy kritikus helyzetén jövőre sem tudunk változtatni, a problémák száma pedig tovább gyarapszik” – fűzte hozzá. Viktor Nižňanský szerint a kormány, illetve az oktatási minisztérium tavaly rosszul mérte fel az iskolák fenntartásához szükséges támogatást. „Máshogy működött az iskolaügy finanszírozása, míg az állam volt a fenntartó, és máshogy működik ma. Ha az állami költségvetésben idő előtt elfogyott az iskolaügyre fordítható pénz, az oktatási miniszter kérhetett kiegészítő forrásokat, utólagosan mindig találtak 600-800 millió koronát erre a célra – magyarázta a közigazgatási reformért felelős kormánybiztos. – Idén újra kiegészítő forrásokat kell keresni. Valódi megoldást a tanulók száma alapján való finanszírozása jelenti.” Nem várhat azonban az iskolarendszer racionalizációja sem, vagyis egyes, alacsony diákszámmal működő iskolákat be kell zárni. „Ezt még az előző kormányoknak kellett volna megtenniük, figyelembe véve a tanulók számának csökkenését” – véli Nižňanský. További információk az 5. oldalon. (ervé)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?