Mi vár ránk az unióban?

Pozsony. Elkészült annak a tanulmánynak a második része, amelyben a Szlovák Tudományos Akadémia szakemberei az európai integráció gazdasági és szociális összefüggéseit elemzik.

A hatástanulmány szerint Szlovákia gazdasági növekedése az uniónak köszönhetően felgyorsulhat. A dokumentumot az augusztus 28-ára tervezett konferencián vitatják meg az integrációval foglalkozó szakemberek. A tanulmány készítői szerint egy évvel ezelőtt a szlovákiai gazdasági élet szereplőit elsősorban az uniós csatlakozással kapcsolatos általános eufória jellemezte. Mára azonban egyértelművé váltak a felkészüléssel kapcsolatos hiányosságok. „ Tudomásul kell venni, hogy a belépés elsősorban hatalmas esélyek, lehetőségek összessége, amelyeket magunknak kell megtalálni, és készen kell állni a kihasználásukra. A kockázatokkal szemben nem vagyunk tehetetlenek, ha azokat képesek vagyunk azonosítani és felkészülni a kivédésükre” – figyelmeztetett Milan Šikula, a tanulmányt készítő szakmai testület vezetője, aki szerint csak rajtunk múlik, hogy a meghatározott kockázatok alapján hogyan leszünk képesek helytállni az új gazdasági környezetben. A szakemberek súlyos problémának tartják, hogy a szlovákiai vállalatok döntő többségének egyáltalán nincsen saját integrációs stratégiája. „Ezek számára rendkívül beszűkül a mozgástér. Tanulmányunkból kiderül, hogy az egységes piacon mi vár a hazai vállalkozókra, az azonban rajtuk áll, hogy tudnak-e élni a csatlakozás adta lehetőségekkel” – véli Milan Šikula. Csáky Pál is a tanulmánynak ezt a részét tartja a legfontosabbnak. „Kulcsfontosságúnak tekintem, hogy nem pontosan adottak a csatlakozás előnyei és hátrányai. Vannak adottságok, lehetőségek. Csak a saját kreativitásunktól, szervezettségünktől függ, hogy mire leszünk képesek az előttünk álló időszakban” – mondta a miniszterelnök-helyettes. A szakemberek rendkívül óvatosak az előrejelzésekben. A tanulmány kidolgozói szerint szinte lehetetlen megmondani, hogy Szlovákia mikorra érheti el azt az ideális szintet, amikor problémák nélkül csatlakozhat az európai pénzügyi unióhoz. Mint kiderült, felelőtlenség lenne akár 2007-ről, akár 2008-ról beszélni, mivel ehhez ismerni kellene a következő évek gazdasági fejlődését.

Szlovákia bruttó hazai összterméke (GDP) 2004 és 2010 között 3,5 és 4,4 százalék közötti ütemben fog növekedni, optimista forgatókönyv esetében az európai uniós tagság további közel 1 százalékponttal fokozhatja a GDP növekedési ütemét.

Napjainkban a szlovákiai kerületek, ha az Európai Unió 25 országának (a leendő tagokat is beleértve) átlagát 100 százaléknak veszszük, az uniós szint 60 százalékán vannak, s ez 2010-re 71 százalékra növekedhet. Ezen belül a Pozsonyi kerület 2010-re elérheti az EU-szint 160 százalékát.

2010-ben az ország polgárainak paritáson alapuló vásárlóereje eléri a jelenlegi EU szintjének 63 százalékát, 7 év múlva az árszint az EU 54 százalékán lesz.

Kedvező esetben 2013-ra Szlovákia gazdasági teljesítménye eléri a most 15 tagú EU szintjének 75 százalékát.

2004 és 2010 között a nominálbérek évente 6,3-6,4 százalékkal emelkedhetnek. (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?