Simon Attila történész:
Nem hiszem, hogy történészként reagálni kellene Slota azon kijelentésére, hogy a magyar megszállás idején a szlovákok többet szenvedtek, mint a csehek a német megszállás alatt. Nem gondolom, hogy erről egyáltalán beszélni kéne.
Mi a véleménye Ján Slota legújabb kijelentéseiről?
Nem hiszem, hogy történészként reagálni kellene Slota azon kijelentésére, hogy a magyar megszállás idején a szlovákok többet szenvedtek, mint a csehek a német megszállás alatt. Nem gondolom, hogy erről egyáltalán beszélni kéne. De ha már valaki történelmi eseményekről, nemzeteket ért sérelmekről beszél, akkor az lenne a legjobb, ha konkrét példákat is felhozna. Nem helyénvaló nagy általánosságban állítani, hogy a németek sem hajtottak végre annyira elvetemült tetteket a II. világháború idején, mint a magyar fasiszták Dél-Szlovákiában. Slota bizonyára azért nem beszél konkrét tettekről, mert egyről sem tud. A II. világháború nyilvánvalóan egy olyan időszak volt, amikor számos olyan dolog történt, amit ma nem helyeslünk. Ez a korabeli Magyarországra is érvényes, amikor mellesleg nem kizárólag a szlovákok ellen, hanem mondjuk a nyilas uralom idején válogatás nélkül mindenki ellen erőszakos tetteket hajtottak végre.
Slota kijelentéseinek tehát nincs semmi történelmi alapja?
Ezek mind erőltetett dolgok és kijelentések. Mindkét régióba más történelmi szituáció volt. Ha Slota élt volna a náci Németországban és a Horthy-féle Magyarországon, akkor érzékelhette volna a különbséget a két rendszer között. Míg az egyik fasiszta, a másik ugyan erősen jobboldali konzervatív, de mégis parlamentáris rendszer volt. Ha nem vesszük figyelembe az 1944 októberétől tartó nyilas terror időszakot, akkor ez érvényes. Ezt csak egy olyan ember keverheti össze, mint ez a politikus, aki nem ismeri a történelmet. Teljesen megalapozatlan, amit mond. (dem)
Dušan Čaplovič emberi jogi és kisebbségi miniszterelnök-helyettes:
Először is nem szeretem, ha olyasvalaki beszél a történelemről, aki nem ért hozzá. Másodszor, Slota és én sem éltem abban az időszakban, harmadszor pedig meggyőződésem, hogy a történelmet kizárólag történészeknek kellene értékelniük. Közismert az 1944 utáni nyilas terror időszaka, de ez minden demokratikus felfogású polgárt sújtott. Erre a szlovákok, a magyarok és a zsidók egyaránt ráfizettek. Sajnos, ilyen kor volt, de sajnálatos az is, hogy magyar történészek nem nagyon akarják értékelni ezt a korszakot, mondván: ez őket nem érinti. A szlovákok pedig azt állítják, hogy azért nem nyilatkoznak, mert az összes kulcsfontosságú történelmi dokumentum Magyarországon van – ami szintén igaz. Ezt az időszakot viszont semmiképp nem lehet összehasonlítani a német nácik uralmával. Nagyon nagy félreértésnek tartom, ha valaki a két rendszert összehasonlítja.
Nem gondolja, hogy Slota hasonló megnyilvánulásai rontanak a szlovák-magyar kapcsolatokon? Hisz nem ez volt az első ilyen jellegű kijelentése.
Én már többször megismételtem, hogy nagy hibának tartom, ha olyanok nyilatkoznak erről a korszakról, akiknek halvány fogalmuk sincs a történelemről. Csak megismételnek és felületesen értelmeznek egyes tényeket, amelyek mindkét fél számára fájdalmasak. Ezért szükséges, hogy rendkívül érzékenyen közelítsük meg ezt a témát. Sokkal rosszabb, ha a politikusok leegyszerűsítik az egészet. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.