Megszűnhet a biztosítóválasztás

Pozsony. Kijelölné az egészségbiztosítót a lakosság egyes rétegei számára az egészségügyi minisztérium. A gyerekek és a nyugdíjasok az Általános Egészségbiztosító (VšZP), a fegyveres testületek tagjai a Közös Egészségbiztosító (SZ) ügyfelei lennének. A két állami intézmény részvénytársaság helyett újra közhasznú intézményként működik majd, felügyelőtanácsuk tagjait – az érdekegyeztető tanácshoz hasonlóan – az állam, a munkáltatók és a szakszervezetek delegálhatják.

Ivan Valentovič egészségügyi miniszterTASR-felvételIvan Valentovič egészségügyi miniszter tegnap ismertette a tárca elképzeléseit az egészségbiztosítási rendszer átalakításáról. A kötelező biztosítóválasztás mellett bevezetnék, hogy az egészségbiztosítók kötelesek legyenek esetleges nyereségüket visszaforgatni az egészségügybe, és létrehoznának egy pénzalapot is, melyből a különösen költséges gyógykezeléseket fizetnék.

A miniszter szerint a biztosítók tavaly csaknem egymilliárd korona haszonra tettek szert. „Mi alapján akarnak hasznot maguknak? Hiszen nem tesznek semmi mást, csak beszedik a törvényben előírt biztosítási járulékot, leveszik a hasznot, és a maradékot kifizetik a szolgáltatóknak” – állítja a miniszter, aki tavaly júniusban még a Közös Egészségbiztosító vezérigazgatója volt. A miniszter ezzel megerősítette Robert Fico kormányfő múlt heti kijelentését, aki szintén haszonlesőknek nevezte a biztosítókat. Az Egészségbiztosítók Szövetsége (ZZP) szerint a bejelentett intézkedéseket semmi sem indokolja, és visszautasítják a miniszter demagóg kijelentéseit. „Az egészségügyi rendszer minden résztvevője nyereséget termel. A gyógyszerforgalmazók, a gyógyszerészek, és az orvosok is a nyereségből élnek, ezt nem kifogásolja a minisztérium” – mondta Eduard Kováč, a ZZP ügyvezető igazgatója.

Tomáš Szalay, az Egészségpolitikai Intézet munkatársa szerint is másodlagos probléma az egészségbiztosítók nyeresége. „A gyógyszergyártók, -forgalmazók, és a gyógyszertárak haszna jóval magasabb, tőlük azonban ezt senki sem akarja elvenni” – mondta Szalay. Szerinte az egészségbiztosítók nyeresége olyan alacsony, hogy ez nem jelent majd komolyabb forrásnövekedést. „A vizit- és ágydíj megszüntetése a biztosítók nyereségének többszörösét vonta ki a rendszerből” – mondta lapunknak Szalay.

Kováč szerint is a minisztérium a magán-egészségbiztosítókra gyakorolt nyomással próbálja elkendőzni, hogy nem tudja megoldani az egészségügy valós problémáit. „A kórházak adóssága növekszik, a gyógyszerkiadások ugyancsak emelkednek, inkább ezzel foglalkozhatna a minisztérium” – véli Kováč. További részletek a 2. oldalon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?