Pozsony. Káoszt okoz a nyugdíjrendszerben a szociális biztosításról szóló törvény módosító javaslata – vélik egyöntetűen az ellenzéki pártok. A legnagyobb problémának azt tartják, hogy a minisztériumnak a tárcaközi egyeztetésre bocsátott javaslata lehetővé teszi, hogy a nyugdíjrendszer második pilléréből kilépjenek azok, akik úgy ítélik meg, hogy az számukra előnytelen.
Megroppan a nyugdíjpillér?
Iveta Radičová (SDKÚ-DS) szerint nincs egyetlen állam sem a világon, amely megengedné, hogy a nyugdíjtakarékosságra szánt összeget az emberek hamarabb felhasználják. Tomanová miniszter asszony viszont azzal érvel, hogy a törvény kimondja: saját tőkéről, saját tulajdonról van szó, tehát szerinte az ügyfélnek joga van ezzel úgy rendelkeznie, ahogy jónak látja.
Az ellenzéki pártok további kifogása, hogy a módosító javaslat 10-ről 15 évre emelné a kötelező nyugdíjbiztosítást, vagyis azt az időszakot, amely eltelte után jogosultak lehetünk a nyugdíjra. Az ellenzék szerint akik beléptek a nyugdíjrendszer második pillérébe, azok tíz év biztosítással számoltak, nem tizenöttel, tehát ha például egy 52 éves ember belépett, a módosítás után a 62 éves nyugdíjkorhatárig már nem marad 15 éve. Viera Tomanová úgy véli, épp ezért fontos, hogy az érintettek mérlegeljék, érdemes-e a második pillérben maradniuk, s ha úgy látják, hogy nem, a jövő év június 30-ig kiléphetnek. Ezután az időpont után azonban erre már senkinek nem lesz lehetősége. Az ellenzék kifogásolja azt is, hogy a rokkantnyugdíjasok illetve a gyermekgondozási szabadságon lévők után az állam nem fizetné a második pillérbe a nyugdíjbiztosítást, ezzel gyakorlatilag arra kényszerítené őket, hogy kilépjenek. Peter Sika szociális ügyi államtitkár szerint viszont továbbra is a második pillérben maradhatnának, a gyes ideje alatt azonban ide nem, hanem csak a Szociális Biztosítóba történne befizetés.
A felsorolt gyökeres módosításokra a kormány szerint azért van szükség, mert a Szociális Biztosító egyre mélyülő hiánnyal működik, és a kormány, az előzőtől eltérően a deficitet nem hajlandó a privatizációs bevételekkel semlegesíteni. Viera Tomanová miniszter elmondta, a minisztérium nem tervezi, hogy csökkenti a második pillérbe irányuló befizetések arányát, tehát marad a kilenc-kilenc százalék a Szociális Biztosítóban vezetett magánnyugdíjszámla között. A felsoroltakon kívül a várhatóan 2008 januárjától törvényerőre emelkedő tervezet szigorítja a korkedvezményes nyugdíjba vonulás lehetőségét is, sőt ez vonatkozna a már nyugdíjban lévőkre is. E lépéstől évi 1,8 milliárd korona megtakarítást várnak. (sán, só)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.