Megbékélést sürget az értelmiség

Pozsony. A szlovákiai magyar és szlovák értelmiség közös nyilatkozatban tiltakozott az utóbbi hetekben tapasztalható nemzetiségi gyűlöletkeltés ellen. Az Állítsuk meg a nemzeti gyűlölködést címen tegnap nyilvánosságra hozott dokumentumot már több mint száz magyar és szlovák személyiség írta alá.

A kezdeményezés célja elsősorban a lakosság figyelmének a felhívása a megromlott szlovák–magyar viszony veszélyeire. „Elsősorban a szlovák és a szlovákiai magyar közvélemény figyelmét szeretnénk felhívni arra, hogy sokkal nehezebb konfliktusos hangulatban, egymást gyűlölve élni” – mondta lapunknak Szigeti László, a Kalligram kiadó igazgatója, a nyilatkozat egyik kezdeményezője. Szerinte az értelmiségnek kötelessége kritikai véleményt mondani azokról, akik a jelenlegi helyzet kialakulását okozták. A nyilatkozat szerzői úgy látják, hogy egyik fél sem hibátlan. „Az elmúlt év folyamán megfontolatlan lépések sorát kellett látnunk, s a politika meghökkentő mértékű nacionalista vulgarizációjával szembesültünk – áll a dokumentumban. (...) Olyan légkör van kialakulóban, amely szlovák vagy magyar voltukra való tekintet nélkül árt a polgároknak.” Peter Zajac irodalomtörténész szerint az értelmiségnek lépnie kellett, mert a politikusok képtelenek kiutat találni a helyzetből. „Ma a szlovák parlamentben nincs egyetlen párt sem, mely képes lenne azt mondani, elég – magyarázta lapunknak Zajac. – Figyelmeztetni akarjuk a politikusokat, hogy játékaikkal az egyszerű embereket veszélyeztetik.”

A kezdeményezők rendszeresen tájékoztatnak majd arról, hányan írták már alá a nyilatkozatot, a kampányt addig folytatják, amíg ez a probléma meg nem oldódik. „Sajnos úgy tűnik, elég sokáig élő lesz ez a téma” – véli Szigeti. A helyzetet csak a három érintett oldal, a szlovák, a szlovákiai magyar és Magyarország együttesen oldhatja meg. „Sajnos egyik fél sem veszi eléggé komolyan önmagát, nem fogja fel a párbeszéd szükségességét” – állítja Szigeti. A nyilatkozathoz csatlakozni lehet a www.changenet.sk honlapon. Zajac szerint a nyilatkozat kibocsátásával nem tartják befejezettnek a munkát. „November 17-e, majd az emberi jogok napja megfelelő alkalom lesz arra, hogy újra felhívjuk a figyelmet az utóbbi egy évben megromlott szlovák–magyar viszony veszélyeire” – mondta. A nyilatkozatot aláírásával támogatta több ismert szlovák és magyar író, színész, tudós, orvos, társadalmi aktivista, például a két legismertebb politikai elemző, Miroslav Kusý és Grigorij Mesežnikov, de ott van köztük Malina Hedvig pszichiátere, Jozef Hašťo is (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?