Még közelebb kerültek egymáshoz a kistérségek

Esztergom. A Párkány és Esztergom között újjáépített Mária Valéria hídnak nemcsak a Duna partján fekvő két város lett a haszonélvezője, hanem a régió kistérségeiben élők is, illetve az általuk létrehozott szakmai és civil szervezetek.

Esztergom. A Párkány és Esztergom között újjáépített Mária Valéria hídnak nemcsak a Duna partján fekvő két város lett a haszonélvezője, hanem a régió kistérségeiben élők is, illetve az általuk létrehozott szakmai és civil szervezetek. Az Ister-Granum Regionális Civil Parlament Egyesülete szombaton az esztergomi Vármegyeháza dísztermében tartotta meg alakuló ülését, melyen 48 magyarországi és szlovákiai civil szervezet képviseltette magát. Az Ister-Granum Határ Menti Kisrégió negyvenkét településének több mint száz civil egyesülete tavaly februárban nyilvánította ki együttműködési szándékát. Az előkészítő bizottság tagjai – Szénássy Tamás, Naszák István, Koditek Pál, Dániel Erzsébet, Konterman László és Mészáros Béla – az alakuló ülésre kidolgozták a civil parlament alapszabályát. Az egyesület célja közös rendezvények, programok megvalósítása és közös pályázatok kidolgozása, a határon átnyúló civil kapcsolatok kiépítése, ápolása és erősítése. Az esztergomi alakuló ülésen a résztvevők a benyújtott pályázatok alapján a nyolctagú választmány tagjait. A szlovákiai civil szervezeteket a párkányi Melecske Ákos, a muzslai Mészáros Béla és Mészáros Emese, valamint Szarka Zoltán, a Szőgyén és Vidéke Polgári Társulás elnöke képviseli. A magyar civil szervezetek esetében az esztergomi Szénássy Tamásnak, Juhász Józsefnek, Szabó Gábornak és a lábatlani Kulturális Hagyományőrző Egyesület vezetőjének, Naszák Istvánnak szavaztak bizalmat. Ezt követően megválasztották a nonprofit együttműködés regionális csúcsszervének két társelnökét, Naszák Istvánt, a magyarországi és Mészáros Bélát, a szlovákiai civil szervezetek képviselőjét. A koordinátor Szarka Zoltán és Szabó Gábor lett. „A civil parlament alapszabályának kidolgozásakor a két ország jogrendjét, könyvviteli rendszerét kellett összehangolni, jogi és könyvelési szakértők bevonásával. A továbbiakban e térség civil szervezeteinek koordináló szerveként szeretnénk működni. Jogi keretet biztosítva azoknak a szervezeteknek, melyek a státusuknál fogva eddig természetes személyként nem pályázhattak. Most ezt a mi segítségünkkel megtehetik” – nyilatkozta lapunknak Mészáros Béla, a civil parlament szlovákiai társelnöke, aki 1997-ben Muzslán létrehozta a később regionális jelleget öltő, Jövő 2000 Alapítványt. A Duna két partján fekvő települések civil szervezetei az önkormányzatok és vállalkozók segítségével szeretnék a kettészakított térségekben hatékonyan folytatni a közös munkát, amely a Mária Valéria híd újjáépítése óta pezsdítően hat az itt élőkre. Megjelent már a kisrégió első közös turisztikai kiadványa, találkoztak mindkét part színjátszói, hagyományőrzői, ugyanakkor számos régiófejlesztési és környezetvédelmi program vár megvalósításra. A Mészáros Bélával készült interjút az 5. oldalon olvashatják.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?