Pozsony/Frankfurt. Fizetőeszközünk tovább erősödhet az euróhoz képest, az Európai Központi Bank (ECB) képviselői és az eurózónás pénzügyminiszterek pénteken titokban jóváhagyták a korona ERM II-es árfolyamrendszerben korábban meghatározott központi paritásának a csökkentését.
Még közelebb az euróhoz
A központi paritás megváltoztatását, amire korábban ĺrország és Görögország esetében volt példa, az egyre jobban teljesítő hazai gazdaság tette szükségszerűvé – állítja Igor Barát, az euró bevezetését felügyelő kormánybiztos. Szerinte ezzel Szlovákia közelebb került ahhoz, hogy az előre meghatározott időben vezessük be az eurót. A döntés ellen nem tiltakoznak a vállalkozók sem, akiknek részéről korábban rengeteg panasz érkezett a korona gyors erősödésére ellen, ami lefaragta a külföldi eladásaikból származó nyereséget. Róbert Kičina, a Szlovákiai Vállalkozói Szövetség ügyvezető igazgatója szerint ha a korona erősödése mögött az ország jó gazdasági eredményei állnak, akkor azon mindannyian csak nyerhetünk. A hazai vállalkozók számára ugyanakkor problémát jelentene, ha az erősödés mögött pénzpiaci spekulációk állnának – állítja Kičina, aki szerint azonban jelenleg erről nem beszélhetünk.
A pénzpiaci elemzők a döntéssel kapcsolatban ugyanakkor már felhívták a figyelmet arra, hogy a központi paritást ezúttal – szemben a 2005-ös döntéssel – nem a korona aktuális piaci árfolyama (33,9 korona/euró) alapján határozták meg. Boris Somorovský, a Tatra banka elemzője szerint ez azt jelzi, hogy a szlovák jegybank nem örülne a korona gyors erősödésének. Márpedig, legalább a döntés mai hivatalos bejelentését követően, az elemzők többsége arra számít, hogy a korona árfolyama, a hét elején legalábbis, hirtelen megugrik. A jegybank azonban továbbra sem fogja ölbe tett kézzel nézni az általa indokolatlannak vélt erősödést, így ha kell, újra beavatkozik. (mi, s, t)
Mit okozhat a lebegtetési sáv eltolása
Még valószínűbbé teszi az euró 2009-es szlovákiai bevezetését.
2009-ben nem 33-34 korona közötti kurzuson, hanem 31-32 közötti árfolyamon vehetjük át az eurót, azaz nő a vásárlóerőnk.
Csökkenhet a jegybanki alapkamat, ami olcsóbbá teszi a hiteleket.
Egyre jobban megéri euróban felvenni a jelzálogkölcsönt.
Az erős korona hatására, 3-6 hónapos késéssel 5-7 százalékkal olcsóbbá válhat a fogyasztási elektronika, a bútor, a kozmetikai termékek családja, a gépkocsi, továbbá a külföldi kirándulás. (shz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.