Pozsony. Saját győzelmeként értékelheti Vladimír Mečiar a nyugdíjtörvény eddigi tárgyalását. Tegnap a plénum előtt jelentette be, hogy pártja, a HZDS milyen feltételekkel támogatja majd a törvény elfogadását a végszavazás során. A kormányoldal így tegnap a második olvasatba utalhatta a javaslatot.
Mečiar vezeti a koalíciót
Robert Fico kormányfő szerint a tegnapi parlamenti szavazás legfontosabb momentuma az, hogy a koalíció egyetért abban, hogy szükség van a szociális biztosításról szóló törvény módosítására. Mondta mindezt azután, hogy az elmúlt egy év másról sem szólt, csak a nyugdíjrendszer várható módosításáról. Az ellenzék szerint a koalíciót jelenleg a HZDS irányítja. Mikuláš Dzurinda úgy véli, Mečiar elérte amit akart. „A kormányfő ma egy pofonért jött a parlamentbe. Leült a székébe, és meg is kapta Mečiartól, aki bebizonyította, hogy a kormány nem kompetens, döntéseiből pedig hiányzik a koncepció” – mondta Dzurinda. Pavol Hrušovský, a KDH elnöke elmondta, a kormánykoalíció politikája csak az üzletről szól. „Mečiar ezt ma egyértelműen bebizonyította. Mai szavazásával csupán több időt biztosított be magának arra, hogy szó szerint zsarolhassa koalíciós partnereit” – szögezte le Hrušovský. Bárdos Gyula hasonlóan vélekedik. „Politikai üzletről volt szó, csak újra bebizonyították, hogy ez a koalíció elsősorban a pénzről, az üzleti érdekekről, a csoport- és pártérdekekről szól” – mondta lapunknak az MKP frakcióvezetője. Szerinte a kormánypártok mindent elkövetnek, hogy hatalmon maradjanak. „A hétvégén még úgy látszott, hogy a HZDS a tárgyalás megszakítását akarja elérni, mára ez megváltozott” – mondta tegnap Bárdos.
Öllös László politológus úgy véli, Mečiar elsősorban a népszerűségét akarja növelni. „Úgy vélem, hogy ő szeretne a koalíció közös köztársaságielnök-jelöltje lenni. Ennek rendel alá mindent - mondta lapunknak a Fórum Intézet munkatársa. – Ehhez részben azt kell tennie, hogy minden kormányzati lépéssel kapcsolatban népszerű álláspontot kell elfoglalnia. Anyugdíjtörvény esetében a második pillér védelme ilyen lépés.” Emellett olyan helyzetet akar kialakítani, hogy a koalíciónak megérje őt a köztársasági elnöki székbe ültetni. „Ez egy hoszszú menetelés kezdete részéről – véli Öllös. – Népszerűségét mindenképpen meg kell őriznie, közben pedig egyfajta belső ellenzéke lesz a kormánynak.” (lpj, dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.