New York/Bécs. A spekulánsok először tornászták föl az olaj árát hordónkénti (159 liter) 81 dollár fölé, arra alapozva, hogy az északi féltekén hamarosan beköszöntő tél lenullázza majd a készleteket.
Már 81 dollár fölött jár az olajár
A számok ismerete nélkül is biztosra vehető azonban, hogy a rendelkezésre álló készleteknél nagyobb keresletre lehet számítani az idén. Ezt használták ki azok a spekulánsok, akik az októberi szállítású olaj hordónkénti árát 67 centtel, 0,8 százalékkal feltornászták, aminek következtében egyedülálló történelmi pillanatnak lehettek az előidézői. Az olaj hordónkénti ára ugyanis hétfőn napközben 81,24 dollárra emelkedett a New York-i árutőzsdén, a legmagasabbra azóta, hogy 1983-ban megkezdődött a nyersanyag kereskedelme. Átszámítva utoljára 1979-ben, az Irak és Irán között kirobbant háború idején volt hasonlóan magas a fekete arany ára, viszont abszolút árakban kifejezve ez akkor „csak“ 45-50 dollárt jelentett. A Nyugat-Európában mérvadó Brent olajféleség ára is megérezte a New York-i esemény hatását, hiszen a tegnapi kereskedés során 37 centet, azaz 0,5%-ot emelkedett, ezzel 77,35 dolláron cserélt gazdát azt követően, hogy hétfőn 1%-kal emelkedett a novemberi szállítású megrendelések ára.
Az olajpiacon meghatározó fontosságú Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) valószínűleg konzultációt fog folytatni a kínálat növeléséről, ha a nyersolaj ára több mint 15-20 napon át meghaladja a hordónkénti 80 dolláros szintet – ezt az OPEC egyik illetékese közölte. Hozzátette, hogy ha ilyen konzultációt tartanak, azt telefonon fogják lefolytatni, nem hívnak össze rendkívüli értekezletet. A szervezet rendkívüli tanácskozását már betervezte december 5-ére Abu Dhabiba.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.