Maďarič szerint nem volt kitelepítés

Pozsony. Marek Maďarič kulturális miniszter, a Smer alelnöke kétségbe vonja, hogy a szlovák hatóságok a II. világháború után erővel Magyarországra telepítették át, illetve csehországi kényszermunkára deportálták a szlovákiai magyarokat.

Pozsony. Marek Maďarič kulturális miniszter, a Smer alelnöke kétségbe vonja, hogy a szlovák hatóságok a II. világháború után erővel Magyarországra telepítették át, illetve csehországi kényszermunkára deportálták a szlovákiai magyarokat. „Én azt mondom, hogy egyetlen magyart sem lakoltattak ki vagy telepítettek át Magyarországra csak azért, mert magyar volt” – jelentette ki Maďarič a szlovák közszolgálati rádió szombati politikai vitaműsorában. Szerinte az akkori lakosságcsere a csehszlovák–magyar államközi egyezmény alapján történt, és a szlovákiai magyarok közül a (fasiszta) kollaboránsok és árulók voltak áttelepítve.

Vitapartnere, Csáky Pál MKP-elnök visszautasította ezt a kijelentést, emlékeztetett, hogy éppen ezekben a napokban, hetekben emlékeznek sorra az egyes települések a 60 évvel ezelőtt történtekre, és visszatérnek emlékezni szülőföldjükre azok, akik még élnek a kitelepítettek közül.

A II. világháború után becslések szerint több mint 100 ezer magyart telepített át Magyarországra és tízezreket deportált Csehországba a nemzetállam kiépítésére törekvő Csehszlovákia. A sok évtizedes hallgatás után ezt ma már mérvadó szlovák és cseh történészek is történelmi tényként kezelik. Hogy csak egyetlen példát említsünk, a legfrissebbet, a múlt héten erről a témáról rendeztek konferenciát Budapesten szlovák és cseh történészek részvételével. (ú)

Clinton: a Beneš-vitát meg kell oldani

Budapest. Bill Clinton volt amerikai elnök tud a Szlovákia és Magyarország közti feszültségről, szerinte a Beneš-dekrétumok miatt kialakult vitát meg kell oldani. Bill Clinton erről zártkörű budapesti előadásán beszélt – írta a Független Hírügynökség. A volt elnök szerint a feszült helyzetet odafigyeléssel kell megoldani, úgy, hogy a kisebbségek érdekeit tartják szem előtt. Clinton az egyik legégetőbb problémának nevezte az identitás kérdését. Szerinte nincs nagy különbség a szlovákiai magyarok küzdelme, s a között, amin az írek keresztülmentek, vagy a közel-keleti konfliktus között. A közösségeknek el kell dönteni, mi a fontosabb: a különbségek vagy a közös emberség és a közös jövő – mutatott rá a volt elnök. Bill Clinton budapesti előadásáról részletek a 4. oldalon (ú, mti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?