Líbia szabadon bocsátotta az ápolónőket

Tripoli/Szófia. Fel tudják idézni, mi történt önökkel 1999 februárjában? És mi minden az azóta eltelt évek alatt. Az öt bolgár ápolónőt és a palesztin orvost több mint nyolc éve vették őrizetbe Líbiában, az elmúlt éveket Kadhafi börtöneiben töltötték, többször is halálra ítélték őket. Szabadon bocsátásukat követően tegnap reggel érkeztek meg a szófiai repülőtérre, és a bolgár államfő kegyelmet hirdetett számukra.

A hat egészségügyi dolgozót Líbiában több száz gyerek AIDS-szel való szándékos megfertőzésének vádjával halálra ítélték, majd a napokban életfogytiglani börtönre változtatták büntetésüket, miután létrejött a megállapodás az áldozatok családjának kártérítéséről. Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök szerint sem Franciaország, sem az Európai Unió nem fizetett szabadulásukért. Az ügylet több részletét homály fedi, néhány napja kelt francia lapértesülések szerint néhány volt szocialista ország (köztük Csehország és Szlovákia) a „váltságdíj” egy részét leírta Líbia államadósságából.

Líbia az elítéltek Bulgáriának való átadásához a kártérítés mellett további feltételeket szabott: a beteg gyerekek gyógyíttatását, az uniós országokkal való kapcsolatok normalizálását és –egy líbiai kormányszóvivő szerint – partnerségi megállapodást az EU-val.

Az orvos és az ápolónők a francia kormány gépén érkeztek Szófiába. A fedélzeten utazott az EU külügyi biztosa, Benita Ferrero-Waldner és Cécilia Sarkozy, a francia államfő felesége is, akik Claude Guéant-nal, az Elysée-palota főtitkárával együtt az elmúlt két napban Tripoliban tárgyalt, közreműködve a mindvégig ártatlanságukat hangoztató egészségügyi dolgozók kiszabadulásában. José Manuel Barroso, az EU-bizottság elnöke Brüsszelben bejelentette, hogy az Európai Unió normalizálni akarja kapcsolatait Líbiával. Barroso nem közölt részleteket arról, hogy az EU konkrétan mit adott Líbiának az ügy megoldásáért.

A líbiai diplomácia vezetője közvetve ellentmondott Tripoliban Nicolas Sarkozy francia elnök állításának, amely szerint sem az EU, sem Franciaország nem fizetett a szabadon bocsátásért. Mohammed Abder-Rahmán Salgam kijelentette: Líbia csak azután engedte haza a hat bolgár állampolgárságú (időközben Szófia a palesztin orvosnak is állampolgárságot adott) elítéltet, hogy az Európai Unió együttműködési és partnerségi egyezményt írt alá vele. Közölte továbbá, hogy az EU segélycsomagra is ígéretet tett az alku keretében. Részletek a 8. oldalon. (mti, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?