Lezárult a negyven éve húzódó vita Tokajról

Pozsony. Szlovákia és Magyarország közösen kérheti a tokaji borvidék földrajzi elismerését és védelmét: a szlovák és a magyar kormány végre tudomásul vette Simon Zsolt szlovák és Németh Imre magyar földművelésügyi miniszterek szakmai megállapodását.

Miután a Dzurinda- és a Medgyessy-kormány szerdán második nekifutásra egyaránt rábólintott az április 27-ei keltezésű, úgynevezett komáromi megállapodásra, a két agrárminiszter még aznap éjjel aláírta az erről szóló szerződést és a Franz Fischlernek címzett levelet, amelyben az EU-főbiztos támogatását kérik a tokaji borvidék földrajzi elismeréséhez. A két ország közös fellépése azért fontos, mert így könnyebb csatát vívni a szlovénekkel, franciákkal, olaszokkal és ausztrálokkal, akik szintén jogot próbálnak formálni a tokaji megjelölésre. „Az egyezmény lehetővé teszi az egységes eredetvédelmet és minőségellenőrzést, ugyanakkor árfelzárkózási lehetőséget is ad a szlovák termelőknek, hiszen a magyar tokajinak jobb ára van a piacon, miközben Japántól Amerikáig mindenütt kedvelik” – nyilatkozta lapunknak Németh Imre.

Bár a hatályos szlovák bortörvény 908 hektárban határozta meg a szlovák tokaji borvidék nagyságát, a szaktárca és a szlovák borászati kutatóintézet is egyetért azzal, hogy mindössze 565 hektár felel meg a tokaji kívánalmaknak. Azaz csak ekkora területen terem olyan minőségű szőlő, amelyből tényleg különleges minőségű borokat lehet előállítani. Simon Zsolt szerint az 565 hektár hét szlovákiai község – Szőlőske, Kistoronya, Nagytoronya, Újhely, Nagybári, Csörgő és Csarnahó – kataszterében található. Lapunknak elmondta: Szlovákiának az év végéig kell módosítania törvényét, azaz jogrendünkbe kell iktatni az EU által elfogadott magyar szabályozást. Hogy már az idei szőlőtermést is a királyok boraként lehessen értékesíteni, a tárca egyelőre rendeletben szabályozza a tokaji kritériumait. Simon szerint a megállapodás több millió koronás beruházást vagy 200 munkahely létrehozását teszi lehetővé a térségben, s a világörökség részének elfogadott tokaji borvidék vonzáskörzeteként óriási fejlődésre van kilátása.

A szlovák kormány csak második nekifutásra fogadta el a Simon–Németh egyezményt. A május eleji kormányülésen Eduard Kukan külügyminiszter vétózta meg, egyes vélemények szerint nyilván azért, mert az MKP nem támogatta államfőjelöltségét. (gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?