Pozsony. Büntetlenül nem lehet szembemenni az Európai Unió hivatalos irányvonalával és azt állítani, Castro nem diktátor, véli Bauer Edit, az Európai Parlament biztonsági és emberjogi kérdésekkel foglalkozó bizottságának tagja. A Smer eddigi külpolitikájának már van kézzel fogható negatív következménye: nem Szlovákiában hozzák létre az esélyegyenlőségi intézetet.
„Kubai válság” Pozsonyban
Emberjogi aktivisták felháborítónak tartják, hogy éppen az emberi jogokért felelős Dušan Čaplovič próbálja ily módon menteni főnökét. „A Smer alelnöke a jobbik esetben téved, amikor azt állítja, Castro nem diktátor, rendszere pedig nem totalitárius. A rosszabbik magyarázatot inkább nem is merem kimondani, hiszen nem látunk a gondolataiba” – mondta az Új Szónak Miroslav Kusý politológus.
„Az lesz a jéghegy csúcsa, ha a miniszterelnök tényleg elmegy még Venezuelába is” – jegyezte meg Bauer Edit EP-képviselő.
Az EU tagállamai 2003-ban olyan határozatot fogadtak el, hogy Kubával az emberi jogok megsértése miatt nem tartanak kormányközi bilaterális találkozókat, és a kulturális eseményeken is csak alacsonyabb szinten képviseltetik magukat. Ehhez Szlovákia is csatlakozott. Ezzel szemben az Európai Bizottság pozsonyi képviselete állítja, az unió a konstruktív kapcsolattartást szorgalmazza, hogy az emberi jogok és a gazdaság terén is pozitív eredményt lehessen elérni. „A 2005-ös uniós csúcs azzal zárult, hogy különösen fontos a párbeszéd Havannával. Az EU szintjén soha nem rendelték el a hivatalos kubai fogadásokon való részvétel szüneteltetését” – közölte lapunkkal Roman Schoenwiesner, az Európai Bizottság szlovákiai szóvivője. Berényi József volt külügyi államtitkár szerint azonban a fogadás is a kulturális rendezvények közé sorolható. „Egyébként az előző kormány idejében is képviseltettük magunkat, de soha nem a legmagasabb szinten. A miniszterelnök most is küldhetett volna egy referenst maga helyett” – jegyezte meg Berényi. Elismerte, miután Fidel Castro elengedett 13 politikai foglyot, némileg enyhült az uniós álláspont, sőt 2005 elején felfüggesztették a 2003-as tilalmat, Szlovákia jelenlegi külpolitikája mégis szöges ellentétben áll az EU tagállamaiéval. „Elég arra gondolni, hogy tavaly az Európai Parlament – beleértve a szocialista frakciót – megszavazta, hogy a Szaharov-díjat a bebörtönzött kubai ellenzékiek feleségei kapják, s ezzel az EU kinyilvánította, mit gondol az ottani rezsimről: azok mellett áll, akik a diktatúra ellen harcolnak. Egy ilyen közegben olyan üzenetet küldeni Európának, amilyet Fico küldözget mostanában, mélyíteni fogja a Smer és vele együtt az egész kormány elszigeteltségét. Az ilyesmit ugyanis nem lehet büntetlenül megúszni, nem lehet úgy viselkedni, hogy mi majd megmutatjuk a világnak!” – tette hozzá Bauer Edit. Noha első ránézésre nem tűnik tragédiának, hogy az esélyegyenlőségi intézet nem nálunk lesz, nemcsak presztízsvesztésről van szó, hanem a dolognak gazdasági vonatkozása is van. „Bármilyen uniós intézmény létesítése munkahelyeket, konferenciákat, az idegenforgalom növekedését, a szolgáltatások fejlődését jelenti” – magyarázta az EP-képviselő. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.