Rozsnyó. A város magyar civil szervezetei az idei március 15-i megemlékezést is egy kazánházban kezdik. A rozsnyói TEKO-R hőszolgáltató vállalat fűtőházának egyik csarnoka rejti ugyanis a Felvidék egyetlen egész alakos Kossuth-szobrát.
Kossuth szobránál, egy kazánházban
Rozsnyó. A város magyar civil szervezetei az idei március 15-i megemlékezést is egy kazánházban kezdik. A rozsnyói TEKO-R hőszolgáltató vállalat fűtőházának egyik csarnoka rejti ugyanis a Felvidék egyetlen egész alakos Kossuth-szobrát. Az emlékműre egykor a város és a környék magyar településeinek lakosai adták össze a pénzt, s így állíthatták fel a szobrot Rozsnyó főterén. A XX. század viharaiban azonabn a szobor eltűnt a térről; a ’89-es fordulat előtt a Bányászati Múzeum kertjében volt felállítva, oda jártak koszorúzni minden évben a szabadságharcra emlékező polgárok. A bársonyos forradalom után az önkormányzat felújíttatta az alkotást, de nem volt mersze visszaállítani eredeti helyére, így az említett létesítményben helyeztette el, ahol éveken át feledésbe merülve porosodott. A rozsnyói civil szervezetek tavaly a Gömöri Ifjúsági Társaság kezdeményezésére úgy döntöttek, függetlenül attól, hol van a szobor, minden évben le fogják róni kegyeletüket Kossuth Lajos emléke előtt. A helyi szervezetek képviselői megbeszélést tartottak a magyar szabadságharc évfordulójának rozsnyói megünnepléséről. Az ünneplők a kazánház után a köztemetőben nyugvó nemzetőrök és honvédek síremlékeinél, valamint a főtéri Petőfi-emléktáblánál is megemlékeznek a forradalom hőseiről.
Kiviszik a főtérre a millenniumi zászlót
Rozsnyó. A szervezők a főtérre viszik azt a millenniumi zászlót is, amelyet a helyi magyarság Rozsnyó egyik testvérvárosának – a budapesti Lipótvárosnak – az önkormányzatától kapott. A zászló egyébként majdnem a Kossuth-szoborhoz hasonló sorsra jutott, az ajándékozást követően a katolikus templom egyik hajójában helyezték el, a millenniumi év elteltével azonban a nyilvánosság szeme elől „állagának megóvása érdekében” gondos kezek a templomsekrestyébe helyezték át. Egyes rosszindulatú híresztelések szerint, a lobogó bántotta a nem magyar hívők szemét. A zászló tavaly a lipótvárosi önkormányzat közbenjárására a Csemadok-székház nagytermébe került, ott most egy nyilvános helyen felállított, üveges szekrényben díszeleg. (kp)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.