Komplikált képlet szerint

Pozsony. Ma tárgyalja a kabinet a pénzügyi decentralizáció végrehajtását szabályozó kormányrendeletet, melynek előkészítését hosszas tárgyalások előzték meg. A dokumentum alapján osztják szét a személyi jövedelemadót a települési és megyei önkormányzatok között. Ez rendkívül összetett képlet alapján történik majd, melynek együtthatóit a községek és a megyék nagysága, a lakosok száma és összetétele alapján határozzák meg.

Az eredménnyel csak részben elégedett a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása, és kifogásai vannak a Magyar Koalíció Pártjának is. „Az utóbbi hónapban elértünk több módosítást, viszont minisztereink csak akkor támogatják a tervezetet, ha a pénzügyi tárca vezetője elfogadja az 1000 lakosúnál kisebb községek magasabb pénzügyi támogatására vonatkozó javaslatunkat” – tájékoztatta lapunkat Farkas Iván, az MKP képviselője. A párt azt szeretné elérni, hogy ezen községek számára a kormány garantálja, a következő két esztendőben a támogatás nem lesz kevesebb az előző évinek a 95 százalékánál. „Ha ebbe a miniszter nem megy bele, akkor a Koalíciós Tanács elé visszük az ügyet” – szögezte le Farkas. Sikernek tartja, hogy sikerült növelni azon települések számát, melyek jövőre több pénzből gazdálkodhatnak. „A rendelet első változata alapján a 2500 lakosúnál kisebb községek rosszul jártak volna, a tárgyalások során ezt az értéket leszorítottuk 900–950-re” – mondta a képviselő.

A társulás elnöksége tegnap tárgyalta a rendelet tervezetét. „A testület várhatóan javaslatokat tesz a kormánynak, mely területeken kellene kiegészítő támogatásban részesíteni az önkormányzatokat – mondta lapunknak Jozef Turčány, a szervezet alelnöke. – Ilyen összetett dokumentum esetében nehéz egyértelmű igent vagy nemet mondani, a kormány és a társulás álláspontja azonban sok területen közeledik egymáshoz.”

A pénzügyi decentralizációról szóló jogszabályok szerint a személyi jövedelemadó 70,3 százaléka a helyi, 23,5 százaléka pedig a megyei önkormányzatok költségvetését gazdagítja. Ugyanakkor szabad kezet kapnak a helyi adók kivetésében. A minimális központi támogatás 33,5 milliárd korona lesz; ezt az összeget akkor is megkapják az önkormányzatok, ha a jövedelemadóból származó bevétel alacsonyabb lesz a tervezettnél. (lpj)

AZ ADÓBEVÉTELEK ÚJRAELOSZTÁSÁNAK SZABÁLYAI

Helyi önkormányzatok:

23 százalék a község lélekszáma szerint, ennek 44 százaléka a tengerszint feletti magasság alapján megállapított együttható arányában

32 százalék a község lélekszáma szerint, beszorozva a község nagysága alapján megállapított együtthatóval

40 százalék a község hatáskörében lévő művészeti alapiskolákban és oktatási intézményekben tanuló diákok száma szerint

5 százalék a 62 éven felüli lakosok száma alapján

Megyei önkormányzatok:

15 százalék a megye lélekszáma szerint

15 százalék a 15 és 18 év közötti lakosok száma szerint

32 százalék a 62 éven felüli lakosok száma szerint

9 százalék a lakosság sűrűségének reciprok értéke alapján

20 százalék a II. és III. kategóriába tartozó utak hossza szerint

9 százalék a megye területének nagysága alapján

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?