Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártjának parlamenti képviselője:
Lépésről lépésre kellene felvezetni ezt a témát, ahogyan az a holocaust áldozatai esetében történt. Először csak a bocsánatkérés volt, majd rá mintegy 10 évre hozták létre a zsidó kisebbség kultúráját támogató alapot.
Kell erőltetni a kárpótlást?
Lépésről lépésre kellene felvezetni ezt a témát, ahogyan az a holocaust áldozatai esetében történt. Először csak a bocsánatkérés volt, majd rá mintegy 10 évre hozták létre a zsidó kisebbség kultúráját támogató alapot. A személyes kárpótlásban emlékeim szerint 1992-ben sem sikerült teljes mértékben megegyezni, de a HZDS győzelme, majd Csehszlovákia kettéválása után az ügyet nem tudtuk tovább vinni. A Beneš-dekrétumok kérdését folyamatosan napirenden tartottuk, csak sohasem adódott megfelelő alkalom, nem láttuk úgy, hogy van esély a kárpótlás megvalósítására.
A bocsánatkérés és a magyar kisebbség támogatását célzó alap létrehozása megfelelő megoldás lenne, vagy szükség lenne a túlélők személyes anyagi kárpótlására is?
Szerintem ez utóbbi megvalósítása már nem lehetséges. Ebben az esetben ugyanis fel kellene kutatni a túlélőket, akárcsak a földtörvény esetében, és ez egy nagyon hosszú folyamat lenne. Ezért gondolkodtunk abban, hogy megfelelőbb lenne egy alap létrehozása, melyet a kisebbség támogatására lehetne felhasználni. A pártnak mindig olyan kompromisszumokat kell kötni, mely elfogadható a választóinak és a másik félnek is. Szerintem a személyes kárpótlás nem lesz lehetséges. Ezt vetíti előre az is, hogy egyéni kártérítés a holocaust túlélői esetében sem valósult meg. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.