Radovan Ďurana, az INESS közgazdasági és szociális tudományok intézetének munkatársa:
Abszurdnak tartjuk a kormány javaslatát, mivel a minimális hozamot nem garantálják a bankok legbiztonságosabb határidős betétjeiknél sem.
Kedvezne az ügyfélnek a garantált minimális hozam?
Abszurdnak tartjuk a kormány javaslatát, mivel a minimális hozamot nem garantálják a bankok legbiztonságosabb határidős betétjeiknél sem. Ez olyan túlzó követelés, mely nagy valószínűséggel a jövőben korlátozza majd a nyugdíjalapok hozamát, mivel a nyugdíjalapok így inkább konzervatívabb befektetéspolitikára váltanak majd a nagyobb biztonság érdekében.
A törvény ma valóban semmilyen garanciát nem tartalmaz a hozamra vonatkozóan?
De igen, a jogszabály meghatároz bizonyos feltételeket az alapok gazdasági eredményeire vonatkozóan. Megszabja például, hogy a legrosszabbul működő alapoknak saját tőkéjükből kell kiegészíteniük a hozamot a többi alap hozamának átlagára. Ez jóval reálisabb hozzáállás, mivel a piac valós viszonyait veszi figyelembe. Ha tehát az infláció bármilyen okokból kétszámjegyűvé válna – amit sohasem lehet kizárni –, és ezt egyetlen pénztár hozama sem éri el, akkor feltehetően nem a nyugdíjalapok működésében lenne a hiba. Ebben az esetben a legrosszabban működő alapnak saját tőkéjéből kell emelnie a hozamot, de nem egy bizonyos mértékig fiktív számhoz, az inflációhoz, hanem a többi alap eredményességéhez mérten. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.