Jól érezzük magunkat az Európai Unióban

Pozsony. Szlovákia profitál az európai uniós tagságból – állítja a lakosság 76 százaléka. Lényegesen javul a közérzetünk, emellett az Európai Unión belül az egyik legoptimistábban tekintünk a közeljövőbe – derül ki az Eurobarométer legfrissebb felméréséből.

Az elkövetkező 12 hónapban javul Szlovákia gazdasági helyzete és csökken a munkanélküliség – ezt vallja a megkérdezettek 40%-a, ami hihetetlenül nagy, 12 százalékpontos javulás 2006 őszéhez képest. Az Európai Unió valamennyi, 27 tagállamában április végén és május elején végzett felmérés, az Eurobarométer szerint ezzel a németek, a hollandok és a litvánok után mi vagyunk a negyedik legbizakodóbb ország – közölte Roman Schönwiesner, az Európai Bizottság pozsonyi képviseletének munkatársa. A korábbinál jobb közérzet (72 százalékunk nyilatkozott így, míg 2004-ben csak 59%), az optimista vélekedések felülkerekedése döntően a gyors gazdasági növekedés következménye, ami párosul az Európai Unióval kapcsolatos pozitív vélekedéssel. A képhez hozzátartozik, hogy az ankét még a Munka Törvénykönyvének elfogadása, valamint a nyugdíjbiztosítás átalakításának közzététele előtt készült, vagyis azóta valamennyit romolhatott a helyzet. „Nem tükrözi a Viera Tomanová munkaügyi miniszter javaslatai keltette viharokat” – kommentálta az adatokat Kárász Pál, a Szlovák Tudományos Akadémia közgazdásza. A közelmúltat összegezve, a megkérdezettek 41%-a vélte úgy, hogy az elmúlt 5 évben javult a helyzete (ez 3 százalékponttal jobb az uniós átlagnál), és csupán 22%-unk vélekedett a vizsgált időszakról negatívan (az uniós átlag 28%).

Szlovákia tartósan azon tagállamok közé tartozik, amelyiknek polgárai pozitívan értékelik az EU hatását. Sőt, a kép egyre derűsebb, hiszen míg belépésünkkor, 2004 tavaszán a megkérdezetteknek csak 57 százaléka vélekedett úgy, hogy az uniós tagságnak előnye van számunkra, addig 2005 őszén már 62%, idén tavasszal pedig egyenesen 76% látta így. Ez rendkívül magas mutató, hiszen az uniós átlag idén csupán 59%-on mozog. Különösen az akadálymentes külföldi utazások, tanulási és munkavállalási lehetőségek tényét értékeljük nagyra, valamint a közös fizetőeszközt, az eurót és a gazdasági prosperitást találjuk vonzónak (lásd a grafikont). Az unió iránti vonzalmunk értékéből némileg levon az a tény, hogy mindössze a válaszadók 37%-a vallotta: tudja, miként működik a brüsszeli szervezet. A polgárok főleg azokon a területeken támogatják a közös uniós fellépést, amelyekben gyengék Szlovákia pozíciói (terrorizmus elleni harc, közös védelmi és külpolitika, bűnüldözés), viszont az adópolitika uniós harmonizációját a szlovák polgárok 75%-a elveti, ami a jelenlegi egységes adókulcsok melletti kiállást tükrözi.

Ami pedig a félelmeinket illeti, az Eurobarométer adataiból kiviláglik: a munkanélküliséget tartjuk a legnagyobb gondnak (a megkérdezettek 36 százaléka felelt így, ami előrelépés a 2006 tavaszi 61%-hoz képest), továbbá a gazdasági helyzettel vagyunk elégedetlenek (29%), valamint a bűnözés mértékével (27%). Az elemzés összegzésül megállapítja: „Az eredményekből kitűnik, a végrehajtott gazdasági reformokat és Szlovákia belépését az Európai Unióba kezdjük kézzelfoghatóan és pozitívan érezni mindennapjainkban.” (shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?