a Csemadok elnöke
Hogyan értékeli a szlovák–magyar kapcsolatokat?
Remélem, hogy mind a két ország viszonya, mind a hazai szlovák-magyar viszony javulni fog. Bízom abban, hogy a miniszterelnöki találkozó javulást hozhat Szlovákia és Magyarország kapcsolatában. Másrészt, ami a hazai állapotokat illeti, úgy gondolom, hogy a szlovák kormány az utóbbi időben minden oldalról támadást indított a szlovákiai magyar kisebbség ellen. Tudjuk, miről van szó, említhetjük akár a tankönyvekben szereplő helységnevek csak szlovák nyelvű feltüntetésére irányuló kezdeményezéseket, de mindenképp támadásnak vehetjük azt is, hogy az egyik kormánypárt vezetője gyakorlatilag kétségbe vonta, hogy a szlovákiai magyarság létezik, egyszerűen megkérdőjelezte a létünket. Szerintem most nem nekünk kell lépnünk, a viszonyon nem nekünk kell javítanunk, hanem a kormánynak. Nagyon negatív jelenségnek tartom, hogy a kormány kétarcú politikát folytat: az egyik arcát Európa felé, a másikat mifelénk mutatja.
Ön a köztársasági elnökkel való találkozó után úgy nyilatkozott, hogy a szlovákiai magyar kisebbségnek nincs szüksége átlagon felüli jogokra.
Így van. Mi nem kérünk standard feletti jogokat, nekünk ugyanolyan jogokra van szükségünk, mint amilyeneket a szlovákságnak megadnak. Ha megkapjuk azokat a jogokat, amelyeket a többségi nemzet, akkor egyenjogúak leszünk mindenben. Mi döntsünk a magunk életéről, ők meg a magukéról. Szlovákia Európában úgy tünteti fel, mintha az itteni magyarságnak több joga lenne, mint a szlovákságnak, ami nem igaz. Emeljenek minket egyenrangú szintre a szlováksággal, nem kell úgymond föléjük emelni. Arra van szükségünk, hogy egyenrangúként tekintsenek ránk. (sán)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.