Gyurcsány és Fico a dekrétumokról

Budapest/Keszthely. A magyar kormány az Európai Unió és a jószomszédi kapcsolatok elveivel ellentétesnek tartja a szlovák parlament határozatát, amelyben megerősítették a Beneš-dekrétumok érinthetetlenségét.

Budapest/Keszthely. A magyar kormány az Európai Unió és a jószomszédi kapcsolatok elveivel ellentétesnek tartja a szlovák parlament határozatát, amelyben megerősítették a Beneš-dekrétumok érinthetetlenségét. Ezt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök fejtette ki Robert Fico szlovák miniszterelnöknek, amikor pénteken a magyar kormányfő kezdeményezésére telefonon beszéltek.

Gyurcsány Ferenc a szlovák kollégájával folytatott beszélgetés során jelezte, hogy a magyar kormány az Európai Unió és a jószomszédi kapcsolatok elveivel ellentétesnek tartja a szlovák parlament határozatát – tájékoztatott Daróczi Dávid kormányszóvivő. A miniszterelnök a beszélgetés során világossá tette, hogy a döntés csalódást okozott Budapesten, és semmiképpen sem járul hozzá a kétoldalú kapcsolatok elmélyítéséhez, amiről a két kormányfő legutóbbi, pozsonyi találkozóján állapodott meg.

Robert Fico belpolitikai okokkal magyarázta a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának döntését. A szlovák parlament csütörtökön határozatban szentesítette a felvidéki magyarok és a németek II. világháború utáni meghurcoltatását törvényesítő Beneš-dekrétumok érinthetetlenségét.

Egyes magyarországi és a szlovákiai magyar kisebbségi politikusok felvetéseire született reakcióként értékelem a szlovák parlament csütörtöki határozatát a Beneš-dekrétumok sérthetetlenségéről – közölte Ivan Gašparovič szlovák köztársasági elnök, a V4-ek államfőinek keszthelyi csúcstalálkozóját követő sajtótájékoztatón.

„Ezt egyfajta következménynek tartom, a Szlovák Nemzeti Tanács azok után foglalkozott a kérdéssel, hogy itt Magyarországon és Szlovákiában, a Magyar Koalíció Pártjában időről időre elővették ezt a kérdést” – fogalmazta meg Gašparovič. Hozzátette, hogy nem ismeri a szlovák parlament határozatának pontos szövegét, de kifejtette: „mi korábban is azt mondtuk, hogy a Beneš-dekrétumok megszületése egyfajta következménye a második világháborúnak.” Ezt a törvényt akkor a nagyhatalmak is elfogadták – emlékeztetett a szlovák államfő. Gašparovič szerint a mostani szlovák határozat annak a következménye, hogy „voltak bizonyos akciók, amelyek szerint a magyar fél ezt a múltbéli kérdést nem fogja elvetni.” Felidézte, hogy 2002-ben Orbán Viktor akkori miniszterelnök az Európai Parlamentben is felvetette a dekrétumok kérdését, és azóta a szlovákiai magyar kisebbség is napirenden tartja, akárcsak a magyar politikai élet egyes képviselői. Václav Klaus cseh köztársasági elnök ugyanakkor megerősítette, 2002-ben a cseh parlament hasonló határozatot fogadott el, bár a mostaninak ő sem ismeri a részleteit.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?