Gyógyszerészsztrájk – vádol a tárca

Kassa/Dunaszerdahely/Galánta/Vágsellye/Pozsony. „A szlovákiai polgárok okosabbak, mint országuk kormánya” – állítja a kassai regionális gyógyszerészkamara elnöke, aki szerint a páciensek megértették a tegnapi háromórás sztrájk okait, és nem dörömböltek a bezárt patikák ajtaján.

Kassa/Dunaszerdahely/Galánta/Vágsellye/Pozsony. „A szlovákiai polgárok okosabbak, mint országuk kormánya” – állítja a kassai regionális gyógyszerészkamara elnöke, aki szerint a páciensek megértették a tegnapi háromórás sztrájk okait, és nem dörömböltek a bezárt patikák ajtaján. František Tamer szerint a munkabeszüntetés oka, a patikák átlagos kinnlevősége könnyen kiszámolható. „Ha a hatmilliárd koronás tartozást elosztjuk az országban működő ezeregynéhány gyógyszertár számával, kijön az átlagadósság. A mi patikánkkal már három szállító cég tagadta meg az együttműködést, amíg nem fizetünk, nem állnak szóba velünk” – mondta Tamer. Szerinte az egészségügyi tárca nem érti meg, hogy ha a gyártók csak készpénzért hajlandók ellátni a patikákat, nekik is készpénzt kell kérniük a betegektől. Valamennyi nagyobb kassai gyógyszertár zárva tartott a sztrájk ideje alatt, a legtöbb patikus úgy látja, csak egész napos bezárással érhetnek célt. Dunaszerdahelyen is megtartották a háromórás figyelmeztető sztrájkot. Az ügyeletes patikában nem volt nagy forgalom, az emberek megértéssel fogadták a tiltakozást. György Zsuzsa, a gyógyszerészkamara regionális szervezetének alelnöke elmondta, nem vár eredményt. Radikális lépésekre nem készülnek, de ha újabb sztrájkfelhívás érkezne a kamarából, a régió csatlakozik. „Az ügyeletet ellátó gyógyszertáron kívül a többiek bekapcsolódtak a tiltakozásba” – tájékoztatta lapunkat Edita Mittelmayerová, a gyógyszerészkamara galántai járási szervezetének elnöke. Mint mondta, az akció nem jelentett fennakadást, mivel már előzőleg a gyógyszertárakban kifüggesztett értesítőkön tudatták a páciensekkel a tervezett akciót, valamint a sztrájk idején ügyeletes patika címét. Ezzel szemben Vágsellyén a patikusok nem tudtak a tiltakozásról. Martin Urmanič, az egészségügyi minisztérium szóvivője a patikusokat vádolja a kialakult helyzetért. „Ködösítenek, nem vesznek részt a minisztériumi egyeztetéseken” – mondta a szóvivő, aki szerint a kormány által adósságcsökkentésre jóváhagyott 3,685 milliárd koronából 908 milliót osztanak fel a gyógyszertárak között, kinnlevőségeik arányában. A maradék 2,777 milliárdot a helyi és regionális önkormányzatok hatáskörébe kerülő kórházak tehermentesítésére kell. Tóth Ernesztina, a gyógyszerészkamara szóvivője szerint a 908 millió nevetségesen alacsony összeg, ám abban sem bíznak, hogy ezt teljes egészében a gyógyszertárak kapják meg. „Ez egy havi kiadásaink megtérítésére sem elég” –mondta. A feltehetően négyórás, következő tiltakozás dátumáról a kamara dönt. (juk, szp, gl, lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?