Ma 18 órakor Bázelben a Svájc–Csehország mérkőzéssel kezdődik, s június 29-én a bécsi döntővel ér véget a svájci– osztrák közös rendezésű labdarúgó Európa-bajnokság.
Futballőrület Európában
Ki a favorit?
Az utóbbi négy viadalból kettő bombameglepetéssel végződött (1992-ben a dánok, legutóbb pedig a görögök esetében „sült el a kapanyél”), ezért a szakemberek óvatosak az esélylatolgatásoknál. A bukmékerek Németországot favorizálják, amely három arany- és két ezüstérmével a sorozat legeredményesebbje. A Nationalelf újabb Eb-győzelmére 5,0 az odds (a tippelők a tét ötszörösét nyerhetik), a legesélytelenebb pedig a világranglista 101. helyén álló osztrák válogatott.
A cseh óriás
A William Hill brit fogadóiroda a 16 csapatos mezőnyben előzetesen a nyolcadik helyre rangsorolta a cseheket, akiktől a legutóbbi Eb-hez képest három meghatározó futballista is hiányzik: Nedvěd (lemondta a válogatottságot), Po?borský (visszavonult) és Rosický (térdműtét után lábadozik). Két rekordot azonban már így is tartanak a csehek, a csatár Jan Koller a torna legmagasabb (202 cm) és legnehezebb (103 kg) játékosa.
Nagy hiányzók
A két évvel ezelőtti világbajnoki döntő két kulcsfigurája hiányzik az Eb-ről. A francia Zinedine Zidane befejezte pályafutását, az olaszok csapatkapitánya, Fabio Cannavaro pedig súlyos bokasérülés miatt marad távol. Cannavaro hiánya ellenére a világbajnok olasz válogatott számít a legrutinosabb csapatnak, a Squadra Azzurra átlagéletkora 29 év, 6 hónap és 16 nap, s ezzel vezeti a „vének rangsorát”. A torna legidősebb játékosa az osztrák Ivica Vastic (szeptemberben lesz 39 éves), a legfiatalabb pedig a 19 esztendős svájci Derdiyok (aki idén gólt lőtt Angliának a Wembleyben).
Beckham nélkül
Apropó, Anglia! A háromoroszlánosok 1984 után ismét hiányoznak az Európa-bajnokságról – a szervezők legnagyobb örömére. Beckham, Lampard és Gerrard hiánya marketingszempontból veszteséget jelent, így viszont nem kell tartani a részeg angol huligánhordák inváziójától. Rázós meccsekre a szigetországi rendbontók nélkül is lehet számítani, elsősorban Klagenfurtban: szurkolói szempontból a német–lengyel, a né?met–horvát és a horvát–lengyel csoportmeccs egyaránt magas rizikófaktorú találkozó.
Tízmillió kérelem
Az biztos, hogy minden meccs teltházas lesz: a szervezőkhöz 142 országból több mint 10 millió jegyigénylés érkezett. Az Eb ideje alatt 4500 különvonat közlekedik Ausztriában és Svájcban, s ha látványos és gólokban gazdag lesz az Európa-bajnokság, abból a Vöröskereszt is profitálhat: az UEFA, amely 184 millió euró prémiumot oszt szét a részt vevő csapatok között, gólonként 4000 eurót ajánlott fel a segélyszervezet javára. Nem jár rosszul az Eb egyetlen magyar résztvevője, Kassai Viktor sem; két mérkőzésre is őt jelölték negyedik játékvezetőnek, amiért 8 ezer eurót tehet zsebre.
(Előzetesek az Eb első mérkőzéseiről a 22. oldalon.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.