Érsekújvár/Komárom/Garamkissalló. Továbbra sem csillapodnak az indulatok a lakbérhátralékot felhalmozó romák kilakoltatása után. Garamkissallón a helyi romák kaszára-kapára kaptak, mert a betelepülők megfenyegették őket, holmijuk szétlopása miatt. Komáromban és Érsekújvárban a városi hivatal előtt tiltakoztak a fedél nélkül maradtak. Körkép, kilakoltatás után.
Folytatódik a roma exodus
Több napja zajlik már a Laktanya és a Vár utcában élő, bérleti díjat és rezsiköltséget hónapok óta nem fizető lakosok kiköltöztetése. A történtek éles tiltakozást váltottak ki, nemcsak az érintett családok körében, hanem azokon a településeken is, ahová a roma családokat telepítették. Lontó, Garamsalló, Nagysalló, Csata és Vámosladány önkormányzati képviselői jelen voltak ugyan a sajtótájékoztatón, de panaszaikra csak az újságírók voltak kíváncsiak. Megtudtuk, hogy a Lévai járás öt érintett falujából négy élén MKP-s polgármester áll. A helyiek nem értik, miért éppen hozzájuk költöztették az érsekújváriakat.
Anna Botošová romaügyi kormánybiztos mélységes felháborodásának adott hangot, véleménye szerint a város azért adta el a két lakóházat, hogy ilyen módon szabaduljon a roma problémától. A kormánymegbízott arra volt kíváncsi, mit tett a város az államtól kapott félmillió koronás támogatással, amit a roma kérdés megoldására kapott.
A város mossa kezeit
„Lakást akarunk! Tetőt a fejünk fölé! Nem tudjuk, kinek fizessünk, a városnak vagy a maffiának! Nem megyünk haza, itt alszunk a téren!” – ilyen és ehhez hasonló jelszavakat skandált pénteken délután a városháza előtti Klapka téren az a mintegy 40 fős roma csoport, akik a hét elején egykori lakásuk helyén, a Nagysoron vertek sátrat. A város még 2005-ben azzal a feltétellel adott el 61 lakást Vojtech Mészárosnak, hogy az ott élőknek – zömükben lakbérhátralékos romáknak – Komárom határán kívül biztosít új otthont. A tüntetés résztvevőinek háza viszont még 2006 januárjában életveszélyessé vált, majd lebontásra került. A korábban ott élő mintegy 50 személyt azóta Mészáros többször ideiglenes lakóhelyre költöztette, közel fél éve pedig a körúti „péróban” laktak.
Péntek délután a városháza elé vonultak, hogy nyomatékot adjanak követelésüknek. A romák képviselőit, Vojtech Mészárost és František Tankót Hortai Éva alpolgármester fogadta. Hortai a tárgyalás után megerősítette korábban kifejtett álláspontját, miszerint nem a város, hanem Mészáros köteles a romák elhelyezéséről gondoskodni.
Kaszára kaptak
Péntek délelőtt már viszonylag nyugodt volt a helyzet a lévai járásbeli kisközségben, viszont csütörtök este mintegy 30 helybeli roma késekkel, bárdokkal, kaszákkal és kapákkal gyülekezett a faluban, mert támadástól, bosszútól tartottak. Akkor ugyanis váratlanul néhány érsekújvári roma jelent meg a faluban, s megfenyegették a helybelieket, hogy mivel szétlopták a hétfőn itthagyott holmijukat, ezért felgyújtják a falut és bosszút állnak. A fenyegetőzők szerencsére nem tértek vissza, a helyi romák csoportját pedig a zselízi rendőrjárőr oszlatta fel.
Pénteken a helyszínen járva valamennyi, általunk megszólított roma ellenezte a betelepülést, szerintük „nem kellenek ide idegen cigányok”, félnek tőlük. Garamkissalón mintegy 400 ember él, túlnyomó részük roma, az önkormányzat pedig évek óta kilátástalan küzdelmet folytat a nyomor és a szegénység felszámolásáért. (száz, vkm, buch)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.