Főiskolai felvételi helyett emelt szintű érettségi

Pozsony. A 2003/2004-es tanév végzősei valószínűleg már az új középiskolai érettségi rendszer szerint vizsgáznak, amely megpróbálja teljesen kiküszöbölni a szubjektív értékelést. Öt tantárgyból kell érettségizni, és újdonság, hogy kétféle záróvizsga lesz.

Pozsony. A 2003/2004-es tanév végzősei valószínűleg már az új középiskolai érettségi rendszer szerint vizsgáznak, amely megpróbálja teljesen kiküszöbölni a szubjektív értékelést. Öt tantárgyból kell érettségizni, és újdonság, hogy kétféle záróvizsga lesz.

Bevezetik ugyanis az emelt szintű érettségit, amely a tervek szerint a főiskolai felvételinek felelne meg, az a diák pedig, aki nem kíván tovább tanulni, alapszintű középiskolai érettségi vizsgát tehet. Akik az igényesebb vizsgát teszik le, állami bizonylatot kapnak, mely szerint az adott tantárgyból átlagon felüli ismeretekkel rendelkeznek. „A központilag összeállított tesztek a tárgyi tudást mérnék fel, és a felvételik alapjául szolgálnának, sőt, ideális esetben szabad belépést biztosítanának a felsőoktatási intézményekre. A szóbeli vizsga során a tanulók készségeit, kifejező- és érvelőképességét tennénk próbára. Az osztályzatot a két vizsga eredménye adná” – mondta derűlátóan Milan Ftáčnik. A tárcavezető ugyanis bízik abban, hogy sikerül megegyezni a rektorokkal, és az érettségit elfogadják felvételi vizsgaként.

Az új módszer szerint a záróvizsga két részből: írásbeliből és szóbeliből áll. Bizonyos tantárgyakat a központiak közé sorolnak, ezek kérdéseit központilag állítják össze. Még tisztázatlan, mely tantárgyak tartoznak majd ide. Az viszont biztos, hogy az írásbeli egy központilag, a pedagógiai intézet, illetve a központi érettségi tanács által összeállított és kiadott, központi felügyelettel és rendszerben végzett, standard felmérő lesz; a teljesítményt százalékban fejezik ki. A nem központi tantárgyakból elsajátított tudásszint számonkérése – a jelenlegi érettséginek megfelelő módon – az iskola hatáskörébe fog tartozni. Még nem biztos, hogy minden érettségi tantárgyból szóbeli és írásbeli vizsga is lesz. Az írásbelin standard teszteket kell megoldani. A szlovák gimnáziumi tanulók szlovák nyelvből, egy idegen nyelvből, egy természettudományi tantárgyból, és két választható tárgyból fognak érettségizni. Egyelőre tehát öt tantárgyban és abban egyeztek meg a szakemberek, hogy matematikából nem kötelező az érettségi, „ki lehet cserélni” más természettudományi tantárgyra. „A magyar iskolákon a magyar, a szlovák és egy idegen nyelv lesz kötelező, egy természettudományi tantárgyból szintén kötelező vizsga lesz, az ötödik tantárgyat szabadon választhatja a tanuló” – magyarázta lapunknak Szigeti László oktatásügyi államtitkár.

A szakközépiskolákban négy kötelező érettségi tantárgy lesz: szlovák nyelv és irodalom, idegen nyelv, a szaktantárgy elméleti és gyakorlati része. Ezeken kívül két tantárgyat lehet választani – valószínűleg azok élnek majd ezzel a lehetőséggel, akik főiskolán szeretnének továbbtanulni. A 2003/2004-es tanévben még csak matematikából, német és angol nyelvből kell majd az új rendszer szerint vizsgázni, az összes újítást 2007-ig vezetik be fokozatosan.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?