Pozsony. Sem a rakétatámaszpontok, sem az európai uniós alkotmánytervezet dolgában nem jutott dűlőre egymással Robert Fico miniszterelnök és az egynapos hivatalos szlovákiai látogatásra érkezett lengyel kormányfő, Jaroslaw Kaczynski. Ezzel együtt mindketten úgy vélik, a két ország kapcsolatában nincsenek különösebben zavaró tényezők, sőt él a szlovák–lengyel barátság. Elemzők szerint azonban Szlovákia egyre jobban elszigetelődik.
Fico egyre magányosabb
A lengyel miniszterelnök pozsonyi útjának elsődleges célja az volt, hogy eloszlassa a csehországi és lengyelországi radarállomás és rakétabázis telepítésének bejelentése nyomán támadt félelmeket. Mondandójával a szlovák fővárosban süket fülekre talált, egyedül az őt szintén fogadó Ivan Gašparovič köztársasági elnök nyilatkozott úgy, a rakétavédelmi támaszpont kelet-európai telepítése a terrorellenes harc részét képezi, melyet következetesen kell végigvinnünk. Az államfő ezzel tulajdonképpen felsorakozott Ján Kubiš külügyminiszter mögé, aki a miniszterelnöknek ellentmondva már korábban védelmébe vette a rakétapajzsot, legutóbb Vlagyimir Putyin orosz elnökkel létrejött találkozóján, ahol a szlovák diplomácia a NATO véleményével egybecsengő álláspontját hangoztatta.
Az amerikai rakétapajzs kiépítése egész Európa számára hasznos lehet, fejtegette Kaczynski. Ficót azonban erről nem sikerült meggyőznie. A szlovák kormányfő továbbra is negatív attitűddel viseltet a Csehországba és Lengyelországba telepítendő bázissal szemben, és lényegében helyt ad az ezzel kapcsolatos orosz félelmeknek. Nem közeledett az uniós alkotmánytervezet kérdésében sem a két ország álláspontja. Bár abban mindkét kormányfő egyetértett, Szlovákia és Lengyelország lakossága szempontjából nem a legfontosabb kérdés az EU-alkotmány, eltérően ítélik meg a vele kapcsolatban megszövegezett német javaslatokat.
Fico Kaczynskival folytatott tegnapi, gyakorlatilag eredménytelen megbeszélése szintén arra enged következtetni, hogy a szlovák miniszterelnök egyre jobban elszigetelődik térségbeli kollégáitól, a szomszédos kormányok vezetőitől. Mára gyakorlatilag minden V4-es kormányfővel megromlott a többnyire egyébként sem felhőtlennek indult viszonya. Emlékezetes, hogy magyar kollégája, Gyurcsány Ferenc azzal zárkózott el a kétoldalú találkozótól az októberi visegrádi csúcs alkalmával, hogy Fico a szélsőséges magyarellenes kirohanásairól ismert nemzetiekkel kötött kormánykoalíciót. A cseh miniszterelnökkel, Mirek Topolánekkel azért hűvös a viszonya, mivel polgári demokrataként a politikai jobboldalt képviseli, Fico kedvenc cseh politikusa pedig értelemszerűen a szintén szociáldemokrata, vele azonos platformon lévő, ellenzékbe kényszerült Jiří Paroubek. Ivo Samson szerint nem várható a kapcsolatok javulása. „Habár várhatóan minden ország törekedni fog a kapcsolatok javítására, a szlovák kormány összetétele nem ad sok lehető-séget” – mondta lapunknak a szakértő. Szerinte az SNS miatt nem javul majd a szlovák–magyar viszony, ami továbbra is fagyponton tartja majd a Smer és az európai szocialisták viszonyát. Az amerikai rakétapajzs is sokáig téma lesz még, és ha Szlovákia kitart oroszbarát politikája mellett, akkor a két másik országgal sem számíthat a kapcsolatok javulására. A szlovák kormányfőnek egyébként hamarosan lehetősége nyílik, hogy meggyőzze a nyilvánosságot, hajlik a jószomszédi kapcsolatok ápolására, június 18-án ugyanis a V4-ek éppen Pozsonyban adnak egymásnak miniszterelnöki szintű találkozót. (-cz-e, s, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.