Elvi Európa-politika ellentétek nélkül

Pozsony. A hét végén Pozsonyban és Bécsben tartotta soros közgyűlését a Páneurópai Unió. A nyolcvan éve alakult szervezet Európa minél előbbi teljes egyesítését szorgalmazza.

Habsburg Ottó. A Páneurópai Unió elnökaTASR-fotó Pozsony. A hét végén Pozsonyban és Bécsben tartotta soros közgyűlését a Páneurópai Unió. A nyolcvan éve alakult szervezet Európa minél előbbi teljes egyesítését szorgalmazza. „Hálásak vagyunk azért, hogy a nemzetközi szervezet a rendszerváltás első pillanatától a demokratikus Európa részeként kezeli Szlovákiát” – jelentette ki a tanácskozáson részt vevő Rudolf Schuster államfő. A Páneurópai Unió 1923-ban jött létre, miután Richard Coudenhove-Kalergi Pan-Europa című könyvében megfogalmazta az egységes Európa megteremtésének gondolatát. A vasfüggöny leomlása után a közép-európai államokban is megerősödött a mozgalom; Szlovákiában 1990-ben alakult újjá. „Az Európai Unió a közös gazdasági, védelmi és politikai jövőre helyezi a hangsúlyt, a Páneurópai Unió elsősorban a kontinens szellemiségével foglalkozik” – mondta Schuster. Szerinte térségünk országai elsősorban kulturális és szellemi hagyományaikkal járulhatnak hozzá Európa megerősítéséhez és felvirágoztatásához. A pozsonyi tanácskozás vezértémája az Európai Unió 2004-ben esedékes bővítése volt; ezt a Páneurópai Unió tagjainak többsége tényként kezeli. Ausztria képviselői szerint a mielőbbi bővítésre Európa gazdasági, katonai és szellemi túlélése miatt is szükség van. Élénk vitát váltott ki az a kérdés, hogy Európa képes lesz-e belátható időn belül katonai nagyhatalommá válni, hogy ellenálljon az egyre erősebb amerikai befolyásnak. Szakértők szerint sürgősen ki kell alakítani egy olyan, az egész kontinenst behálózó információs rendszert, amely biztosítja a jobb és hatékonyabb együttműködést. A kisebbségek helyzetét elemző tanácskozáson Bugár Béla, a pozsonyi parlament alelnöke ismét megerősítette, hogy a koalíciós szerződés lejárta után az MKP intenzívebben kíván foglalkozni a Beneš-dekrétumok kérdésével. A Páneurópai Unió elnöke, Habsburg Ottó az Új Szónak nyilatkozva úgy fogalmazott: a dekrétumok néhány pontja ellentétes az alapvető emberi jogokkal, márpedig Európa érdeke az, hogy elvi politikájában ne lehessen ellentéteket találni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?