Betegbüntető biztosítók?

Pozsony. Az egészségügy reformjával nő az orvosok szerepe a beteg kezelésének menedzselésében, de egyben nő a páciens és a biztosító felelőssége is – mondta lapunknak Pásztor László, a Magánorvosok Társulásának elnöke. A törvények ugyanis lehetővé teszik a biztosítók számára, hogy büntessék azokat a betegeket, akik nem tartják tiszteletben az orvos tanácsait.

Pásztor szerint azonban nem kell attól tartani, hogy csökken az ellátás színvonala vagy sérül a beteg orvosválasztási joga. „A biztosítók érdeke, hogy az olcsóbb, de ne a legolcsóbb kezelést biztosítsák ügyfeleik számára, figyelniük kell ugyanis a minőségre” – véli Pásztor. A reformtörvények életbe lépése után az egészségügyi szolgáltatások minőségét a felügyeleti hivatal ellenőrzi majd, de a társulás is kidolgozza saját minőség-ellenőrzési módszerét. „A cél a gyors, minőségi és hatékony kezelés, hogy a beteg elégedett legyen az eredménnyel” – mondta Pásztor László.

A beteg kezelésének menedzselésében a legnagyobb szerep továbbra is a körzeti és a szakorvosokra hárul. „A kezelések 80 százalékát az előbbiek, további 10 százalékát az utóbbiak végzik el, a fennmaradó 10 százalék jut a kórházakra” – mondta a társulás elnöke. A beteg kérheti orvosát, hogy az olcsóbb gyógyszert írja fel, vagy a halasztható kezelések esetén kérheti a beavatkozás későbbi időpontban való elvégzését is. A páciens és az orvos viszonya harmonikusabbá válik, az utóbbi tanácsol, nem pedig utasít. „Ehhez azonban több orvosra lesz szükség, mivel így egy betegre több időt kell fordítani” – véli Pásztor.

Egyes biztosítók már ma is fokozottabb figyelemmel kísérik betegeik kezelését. „Kísérleti jelleggel már működik a páciensmenedzselő programunk” – mondta lapunknak Igor Dorčák, a Sidéria Istota Egészségbiztosító igazgatója. – A könynyebb esetek menedzselése továbbra is a körzeti és a szakorvosok feladata lesz, de a komolyabb betegségek kezelésének irányítását a biztosító veszi át. A menedzser feladata megtudni, hogy hol végezhető el a beavatkozás, hol tudják leggyorsabban elvégezni, biztosítani azt, és erről tájékoztatja a beteget és a kezelőorvost is.” (lpj)

MIKOR SZANKCIONÁLHAT AZ EGÉSZSÉGBIZTOSĺTÓ?

Az egészségügyi reformtörvények lehetővé teszik, hogy az egészségbiztosítók büntessék az orvos előírásait be nem tartó betegeket. Ha például a kezelőorvosa megtiltja betege számára a dohányzást, ám ő ezt nem tartja be, nőhet a kezelésért fizetendő összeg, vagy akár az addig ingyenes kezelés költségeinek egy részét is meg kell térítenie. Ugyanez vonatkozhat az alkoholfogyasztást tiltó orvosi előírást megszegőkre is, de drágábbá válhat a kezelés azoknak is, akik az előírt diétát nem tarják be. „Ha a beteg több ezer koronás koleszterinszint-csökkentő gyógyszert kap, de szalonnás-kolbászos rántottát reggelizik, akkor jogos a szankció” – véli Pásztor László. Elismeri ugyan, hogy a diéta megtartásának ellenőrzése nehéz feladat, ám az alkoholfogyasztást vagy a dohányzást egyszerű módszerekkel lehet bizonyítani. (l. p. j.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?