Autonómia: gyér érdeklődés

Dunamocs. Az autonómia szó kimaradt, helyére az önrendelkezés került a hétvégén létrejött polgári társulás nevébe. A Bósza János komáromi vállalkozó kezdeményezésére létrejött Dél-Fölvidéki Önrendelkezésért Tanács (DFÖT) iránt nem volt nagy érdeklődés: alakulásánál mintegy húszan voltak jelen.

Bósza János és a DFAT-kártya, amiből végül DFÖT lettTASR- és ČTK-felvételA polgári társulás hosszú távú célja egy déli autonómia létrehozása, melyről szerinte népszavazással lehetne dönteni. Bósza elmondta, az „autonómia” kifejezést azért hagyták el, mert nem akarják provokálni a szlovákságot. Céljuk az önrendelkezési jog elismertetése a „dél-fölvidéki nép” számára. „Az önrendelkezési jog elismert jogi norma, szerepel a Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmányában, a Gazdasági, Szociális és Kulturális Jogok Nemzetközi Egyezségokmányában, valamint számtalan ENSZ-határozatban” – áll a nyilatkozatban. A következő években járni fogják a falvakat, hogy elmagyarázzák a magyaroknak, szlovákoknak, romáknak, mit takar az önrendelkezés fogalma. „Nemcsak az etnikai, kulturális, nyelvhasználati aspektusokat akarjuk hangsúlyozni, a gazdaságit is, mivel a régió gazdasági megerősödésének párhuzamban kell lennie az emberi jogok kiharcolásával” – fogalmazott Bósza. Az MKP címére megjegyezte, eljön az az idő, amikor az MKP-s politikusok szeretnének majd hozzájuk csatlakozni. „A kérdés úgy hangzik majd: beveszszük-e őket” – mondta. Az alakuló ülésen mintegy húszan vettek rész, köztük Mihajlovics József, az egykori Magyar Föderalista Párt elnöke, Geönczeöl Gyula, a Magyarok Világszövetségének szlovákiai elnöke, Krivánszky Miklós, a Deportálások Áldozatai és Leszármazottai Szövetségének elnöke, Eva Maria Barki, Bécsben élő, kisebbségekkel foglalkozó jogász és Nádasdi István, a belgiumi Közép-Európai Emberjogi Bizottság tagja. A többiek neve gyakorlatilag ismeretlen a közvélemény előtt. A résztvevők egybehangzóan állítják: ideje, hogy több más európai néphez hasonlóan a magyarság is kivívja önrendelkezési jogát. „Ez nem a politikusok, hanem a nép dolga, a politikusoké pedig az, hogy végrehajtsa a nép akaratát. Az önrendelkezés lényege nem más, mint a nép akaratának figyelembe vétele” – szögezte le Eva Maria Barki, aki bevallása szerint jogi segítséget nyújt a kezdeményezéshez.

Grigorij Mesežnikov politológus szerint a kezdeményezést csak nacionalista politikusok támogathatják, és szerinte a szlovákoknak nem kell aggódniuk, mert az MKP sem támogatja Bószáékat. Kizárja azt is, hogy a csoport megerősödne, ha Koszovó önállósodik Szerbiától.

Ján Slota, az SNS elnöke élt a felkínált lehetőséggel és riadót fújt az önrendelkezési tanács miatt. Kijelentette: „Nem engedjük meg a köztársaság szétverését”. Szerinte nagyon veszélyes kezdeményezésről van szó, amely mögött az MKP áll, hiába határolódik el hivatalosan Bószától. Az SNS mindent el fog követni, hogy a belügyminisztérium ne jegyezze be polgári társulásként a Dél-Fölvidéki Önrendelkezésért Tanácsot, mert a szlovák állam szétverésére törekszik. (vkm, tasr)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?