A Smer a magyarok túsza lett

Pozsony. Marad a felfüggesztés, a Smer továbbra sem teljes jogú tagja az Európai Szocialisták Pártjának (PES). A tegnapi elnökségi ülésén a Smer újra kosarat kapott, elhalasztották a visszavételéről szóló döntést. Az indokok azonban már változtak, nem a Szlovák Nemzeti Párttal kötött koalíció a fő akadály, hanem a folyamatosan romló szlovák–magyar viszony.

A PES elnöke szerint azonban bizonyos mértékben javult a Smer megítélése az elmúlt hónapokban. „Az ajtók nyitva állnak, szükségünk van egy szlovák partnerre, és a Smernek szociáldemokrata jellege van” – mondta Poul Nyrup Rasmussen. A Smer viszonylag nyugodtan vette tudomásul a döntést, melyet a PES vezetői már e heti nyilatkozataikban megelőlegeztek. „Elismerik, hogy szociáldemokrata politikát folytatunk. A büntetést az MKP agresszivitásáért és a Slota kierőszakolt vulgarizmusaiért kaptuk” – panaszkodott Katarina Kližanová Rysová.

Most egy úgynevezett „konstruktív dialógus” kezdődik. A párt két embert bízott meg azzal, hogy tárgyalásokat kezdjen a Smer visszavételével kapcsolatban: Pierro Fassinót, az olasz testvérpárt főtitkárát és Hannes Swobodát, az osztrák szocialista párt európai parlamenti képviselőjét. Fassino tárgyal majd az érintett pártelnökökkel, köztük Csáky Pállal, a Magyar Koalíció Pártjának elnökével és az Európai Néppárt elnökével is. Hannes Swoboda a szocialista frakción belül kialakított csoportot vezeti majd, ennek tagja lesz Monika Beňová, a Smer, és Dobolyi Alexandra az MSZP európai parlamenti képviselője, valamint Jan Marinus Wiersma, aki Szlovákia európai uniós csatlakozásakor készült országjelentést írta. A Swoboda által vezetett bizottság feladata lesz egy közmeghallgatás előkészítése a Beneš-dekrétumokkal kapcsolatban. „Nem akarjuk, hogy a Beneš-dekrétumok témája félévente viszszatérjen, ezzel szeretnénk egyszer s mindenkorra lezárni” – mondta lapunknak Dobolyi Alexandra. Szerinte a Smer visszavételére leghamarabb februárban kerülhet sor.

A Swoboda általa vezetett csoport tárgyal majd többek közt az MKP-val, nemcsak a jelenlegi vezetéssel, hanem annak „belső ellenzékével” is. Bugár Béla, az MKP korábbi elnöke örömmel nyugtázta a döntést. „A Smernek tudomásul kell vennie, hogy az európai politikában figyelnek a kisebb, szimbolikus jelentőségű dolgokra is” – mondta lapunknak Bugár. Szerinte a PES döntését befolyásolta az is, hogy bizonytalan a Pátria rádió sorsa, a kormány kisebbségi tanácsadó testületében háromról 1 főre csökkent a magyar képviselők száma, és az oktatási minisztert zavarja, hogy a földrajzi neveket magyarul tüntetik fel a magyar tankönyvekben. Bugár szerint ezekben a kérdésekben feltehetően azonos állásponton lesznek Csáky Pállal, „amennyiben Csáky Pál a párt, és nem Duray Miklós véleményét fogja tolmácsolni”. (lpj, czk, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?