Pozsony. A kommunista rendszer által üldözött emberek számára szeretné hozzáférhetővé tenni Ján Langoš a rendszert kiszolgálók adatait. Törvénytervezete alapján létrejönne a Nemzeti Emlékezet Intézete (NEI), mely az 1939–1989 közti időszakkal foglalkozna.
A Nemzeti Emlékezet Intézete
Pozsony. A kommunista rendszer által üldözött emberek számára szeretné hozzáférhetővé tenni Ján Langoš a rendszert kiszolgálók adatait. Törvénytervezete alapján létrejönne a Nemzeti Emlékezet Intézete (NEI), mely az 1939–1989 közti időszakkal foglalkozna. Langoš kivonná az ŠtB anyagait a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) hatásköréből, melyeket szerinte jogtalanul kezel a titkosszolgálat. A gondozásukkal az említett intézetet bízná meg, mely közhasznú szervezetként működne és más állami intézményektől is kérhetne anyagokat. Munkájába a kommunizmus idején elkövetett és el nem évült bűntettek felderítése és a tettesek megbüntetése is beletartozna. A NEI a létrejöttét követő egy éven belül nyilvánosságra hozná az ŠtB megmaradt anyagait. A törvénytervezet egyben megszüntetné a levéltári anyagok nyilvánosságra hozatalára vonatkozó 30 éves határidőt. Az intézetébe kerülnének a határőrség, a katonai hírszerzés és a néphadsereg főparancsnokságának titkosszolgálati jelentései is, melyek Langoš szerint a kommunista politikai rendőrség egységei voltak. A dokumentumokba minden 18. életévét betöltött állampolgárnak joga lenne betekinteni, csak egyes speciális anyagok vizsgálatához kellene külön engedély.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.