A magas olajár visszaveti a világgazdaság fejlődését

Washington. Elsősorban a magas világpiaci olajárakkal foglalkozott a világ hét legfejlettebb államát tömörítő G7 csoport washingtoni tanácskozásán, amelyre most először Kínát is meghívták.

A hét ország pénzügyminiszterei és jegybankelnökei közleményben szólították fel az olajtermelőket, hogy a kínálat bővítésével segítsék az árak mérséklését. Ugyanilyen fontosnak nevezték, hogy a fogyasztók bánjanak takarékosabban az energiával, mert az olajár jelenlegi szintje akadályozza a világgazdaság fejlődését. Az Európai Központi Bank elnöke szerint az olajár megváltoztathatja az euróövezet inflációs kilátásait is – bár eddig nem érintette „túlságosan rosszul” az inflációt. Az amerikai pénzügyminiszter az erős dollár és a rugalmas valuták mellett foglalt állást, és a kínai árfolyamreform gyorsítását sürgette. A Hetek érintették az iraki adósság kérdését is, és még az év vége előtt döntést kívánnak hozni arról, mennyivel csökkentsék azt. Az amerikai pénzügyminiszter szerint jelentékeny adósság-elengedésre van szükség. Az Egyesült Államok 95 százalék, Franciaország és Németország 50-60 százalék elengedésére lát lehetőséget, Olaszország az amerikai elképzelést támogatja.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) éves közgyűlésén 436 millió dollár rendkívüli hitelt hagyott jóvá az iraki gazdaság talpra állítására. Erre azután került sor, hogy a 19 kormányhitelezőt tömörítő Párizsi Klub bejelentette: nem számít arra, hogy 2005 vége előtt Irak törlesztene. Az IMF számításai szerint Irak küladóssága 120 milliárd dollár, ami hatszorosa gazdasági teljesítményének. Ebből a Párizsi Klubra eső rész mintegy 40 milliárd dollár.

A legszegényebb fejlődő országok adósság-elengedéséről viszont nem született döntés. Nem kapott többséget az a brit javaslat, hogy ennek érdekében értékeljék újra az IMF aranytartalékait. Washington indítványát is elvetették, hogy a legszegényebb államok adósságát teljes egészében engedjék el.

Mikloš a világ legjobb pénzügyminisztere

Washington. Az IMF és a Világbank éves ülésén Ivan Mikloš pénzügyminiszternek a brit Euromoney rangos pénzügyi szaklap az év pénzügyminisztere címet adományozta. Mikloš szerint e kitüntetéssel a Szlovákiában zajló átfogó reformokat értékelte a pénzvilág, vagyis mindazok sikere benne van, akik már hat éve próbálják korszerűvé és versenyképessé tenni az ország gazdaságát. A miniszter úgy látja, a közeljövő legfontosabb reformja a felsőoktatás finanszírozásának új alapokra tétele. (s, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?