Pozsony. Bizalmatlansági indítványt nyújt be a Dzurinda-kormány ellen a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom „az egyre mélyülő munkanélküliség és a befektetési alapok körüli botrány miatt”. Az ellenzéki párt nem titkolja, hogy egyes kormánypártok hallgatólagos támogatásával vág neki a kormány megbuktatásának.
A kormány megbuktatására készülnek
Pozsony. Bizalmatlansági indítványt nyújt be a Dzurinda-kormány ellen a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom „az egyre mélyülő munkanélküliség és a befektetési alapok körüli botrány miatt”. Az ellenzéki párt nem titkolja, hogy egyes kormánypártok hallgatólagos támogatásával vág neki a kormány megbuktatásának. „A Demokratikus Baloldal Pártja nem tárgyalt a HZDS-szel arról, hogy hallgatólagosan a kormány menesztését támogassa“ - mondta Boris Sopira. Az SDĽ alelnöke úgy véli, előbb a kaolíciós partnerekkel kell tárgyalni, a pártszervek majd ezután foglalnak állást. Az ellenzéki kezdeményezésről Pavol Hamžík SOP-elnök nem kíván véleményt mondani, amíg nem ismeri a javaslat egészét és okait. Ezzel szemben a jobboldali pártok egyértelműen elutasítják a bizalmatlansági indítványt. Dolník Erzsébet, a Magyar Koalíció Pártja képviselője lapunknak elmondta: „Bár a kormány nem százszázalékosan jól végezte a dolgát a befektetési alapok ügyében, nem helyeslem a kabinet menesztését. Néhány hónappal a választások előtt ez felelőtlenség lenne. A felvetett problémák nem oldódnának meg, és integrációs törekvéseink szempontjából is kockázatos lenne mindez, valószínűleg éppen ez rejlik a javaslat mögött. Szerintem az indítvány a parlamentben nem talál támogatásra.” Bugár Béla MKP-elnök a TASR-nek rámutatott: a HZDS többször megerősítette, hogy nem érdeke a jelenlegi kormány megbuktatása, és a tegnapi javaslat a mozgalom megbízhatatlanságát bizonyítja. Bugár szerint e változást a HZDS-t elutasító NATO-vélemény is elősegítette. Ivan Šimko, az SDKÚ főtitkára úgy véli, a HZDS politikai tőkét akar kovácsolni az emberek szerencsétlenségéből, és a mozgalomnak kellene önkritikát gyakorolnia a piramisjátékokkal kapcsolatban. „Akkor, mikor már több ezer ügyfele volt e társaságoknak, nem lehetett fájdalommentesen orvosolni a problémát” – tette hozzá. Peter Stach kereszténydemokrata szóvivő megerősítette: a KDH nem ért egyet az ellenzéki indítvánnyal már csak azért sem, mert az országot romba döntő párt tagjainak nincs erkölcsi joguk olyan okokat emlegetni, mint a munkanélküliség és a befektetési társaságok. A KDH szerint a gazdaság kezd lábra állni, ezért most nem lenne helyes meneszteni a kabinetet. A Pavol Rusko-féle ANO sem támogatja az ellenzéki javaslatot. Robert Fico Smer-elnök ezzel szemben úgy véli: minél hamarább távozik Mikuláš Dzurinda, annál kevesebb kárt okoz, ezért minden kezdeményezést üdvözöl, mely a miniszterelnök leváltását célozza.
Rudolf Schuster államfő szerint a HZDS javaslata már a választások előtti harc része. „Nem hiszem, hogy a Dzurinda-kormány menesztése bármi jót eredményezne” – tolmácsolta az elnök véleményét Ján Füle szóvivő.
A javaslatot már a jövő héten a parlament elé terjeszti a HZDS. Az Anna Malíková és a Ján Slota vezette nemzeti pártok üdvözölték és támogathatónak nevezték a kezdeményezést. (s, t, sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.