A föld nevesítése nem restitúció

Pozsony/Brüsszel. Igaz, hogy a szlovák földművelésügyi minisztérium föld-visszaigénylési ügyekben együttműködik a Fidesszel? – tettük fel a kérdést a tegnap Brüsszelben tárgyaló Simon Zsolt földművelésügyi miniszternek.

Pozsony/Brüsszel. Igaz, hogy a szlovák földművelésügyi minisztérium föld-visszaigénylési ügyekben együttműködik a Fidesszel? – tettük fel a kérdést a tegnap Brüsszelben tárgyaló Simon Zsolt földművelésügyi miniszternek. A témát a napokban néhány napilapban szenzációként tálalta, azt állítva, hogy „a külföldi magyarok szlovák (termő)földre pályáznának.”

„A tárca semmilyen politikai párttal nem működik együtt” – nyilatkozta lapunknak a szakminiszter. Ugyanakkor megjegyezte: ha bárki információt kér, akkor e kötelezettségnek az úgynevezett információs törvény alapján a minisztériumi hivatalnokoknak is eleget kell tenniük. Simon Zsolt szerint a lapok összekeverik a restitúciót, az 1949-es Csorba-tói megállapodást és az ún. ismeretlen tulajdonú földek kérdését. „Az elkobzott földeket a földtörvény alapján lehet 2004. december 31-ig visszaigényelni. A visszaigénylési jog kizárólag az állandó szlovákiai lakhellyel rendelkező szlovák állampolgárokra vonatkozik. Az 1949-es Csorba-tói megállapodás ezt a témakört nem fedi le.

Teljesen más kérdés a beazonosítatlan tulajdonú vagy nevesítetlen földek ügye” – mutatott rá Simon Zsolt. A szakminiszter szerint a szlovák telekkönyv hanyag vezetése miatt maradtak hiányosak a telekkönyvi bejegyzések. „Ha bárki – éljen az Szlovákiában, Magyarországon vagy akár Amerikában – jelentkezik, és bebizonyítja, hogy a jelenleg a földalap által kezelt terület valamelyik parcellájának ő az örököse, jogos tulajdonosa, akkor ez a terület vissza lesz írva nevére. Itt nem restitúcióról van szó. Nem az állam kárpótol, minden kérvény egyénileg van felülvizsgálva, elbírálva. A jogszabályok értelmében azok a beazonosítatlan tulajdonú földek, amelyek a felújított földnyilvántartás (ROEP) szerint több mint egy éve be vannak írva a kataszteri hivatalban, 2005. szeptember 1-jén az állam tulajdonába kerülnek. Csakhogy az ún. ROEP eddig a kataszterek 50 százalékában ment végbe, a többi kataszter esetében a folyamat még vagy 4-5 évig elhúzódik. Ha valaki azután akarja érvényesíteni tulajdonjogát, hogy a ROEP befejeződött és a föld az állam, illetve az önkormányzat tulajdonába került, akkor ezt polgári peres úton teheti meg” – szögezte le a miniszter. (gy)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?