Minden országban, ahol fejlett a mezőgazdaság és korszerű a növényvédelem, feltartóztathatatlan folyamat indult meg.
Környezetkímélőbb védekezési módszer
A feromon csapdákat Szlovákiában 5 éve alkalmazzuk. Eleinte csak a szőlő- és almamolyok ellen használtunk ilyen csapdát, ám mára a kínálat lényegesen kibővült. ĺgy pontosan nyomon lehet követni a legveszélyesebb kártevő fajok rajzását, jelentősen csökkentve a rovarölőszeres védekezések számát. Ezáltal sokkal nagyobb biológiai hatás érhető el, hiszen a permetezést akkorra időzíthetjük, amikor a kártevő a leginkább sebezhető.
A természetes feromonok olyan anyagok, amelyeket általában a nőstény lepkék bocsátanak ki azért, hogy a hímeket magukhoz csalogassák. Kevés kivételtől eltekintve, szinte az egész állatvilágra jellemző az illatanyagok megléte, de gyakorlati felhasználásukra eddig még csak a rovarvilágban került sor. A ma már nálunk is fellelhető csapdák skálája – almamoly, szilvamoly, keleti gyümölcsmoly, barackmoly, körtemoly, almalevél-aknázómoly, tarka- és nyerges szőlőmoly, gyapottok-bagolylepke, aszalványmoly, kukoricabogár stb. – a jövőben tovább bővül. Alkalmazásukkor feltétlenül tartsuk be a kezelési útmutatót.
Minden csapda szigorúan fajspecifikus. Az almamoly csapda például csak az almamoly hímjeit vonzza és fogja. Tehát annyiféle csapdát kell vásárolnunk, ahány kártevő faj pusztít a gyümölcsösünkben, szőlőnkben. Ezeket általában 1,5–1,8 méter magasra helyezzük el a fák vázágaira, lehetőleg nap és szélárnyékba. Úgy, hogy a rovarok számbavétele, megfigyelése zavartalan legyen. Egy fára csak egy állatfaj csapdáját rakjuk ki, abból is csak egy darabot, és 5–10 méteres körzetben másféle csapta ne legyen, mert rontaná a feromon hatását.
A csapdát a csomagoláson feltüntetett útmutató szerint állítsuk fel. Némelyik ragacslap a kelleténél több ragasztót tartalmaz, ezt minden esetben késsel el kell távolítani. Úgy, hogy legfeljebb fél milliméter vastagságú, sima egyenletes felületet kapjunk.
A legóvatosabban a gumikapszulákkal bánjunk, mert valójában ez a csapda „lelke”. Ez tartalmazza a nőstényrovar kémiailag előállított csalogató anyagát. Ezt csak akkor szabad kiszedni a tasakból, ha a csapdát már összeszereltük. Vékony drótra erősítve lógjon a csapda közepén, de a ragasztós aljba is tehetjük. A kapszulákhoz kézzel ne érjünk, lehetőleg tiszta csipesszel fogjuk meg azokat. A csapdákat áprilistól szeptember végéig használjuk, ezalatt célszerű a gumikapszulákat három alkalommal cserélni.
A csapdák a védekezési idő pontos megválasztására szolgálnak, azért hetente legalább egyszer meg kell számolnunk a ragacslapba ragadt hímlepkéket. Az adatokat jegyezzük fel az erre a célra szolgáló füzetbe, naplóba. Ha egy héten 5 molylepkénél többet fogunk, akkor a rajzás, vagyis a lepkék repülése már erőteljes és fel kell készülnünk a permetezésre. Ezt tavasszal, 15 C fokos átlaghőmérsékletnél általában 8–10, 20 C fokos napi átlagnál 4–6 napon belül kell megtennünk. Ha melegebb van, gyorsul a rajzás, néhány nap alatt szinte megtelik a ragacslap lepkével. Ilyenkor a ragacslapot cseréljük ki. Ha nincs több ragacslap, célszerű a megszámolt lepkéket a ragasztóval együtt 3-4 hetenként lekaparni.
A csapdákat óvjuk a portól, piszoktól és ügyeljünk arra, hogy a ragasztó ne száradjon be. A csapdák révén lehetővé válik a környezetkímélő permetezés a kertekben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.