Klinikai pontossággal adagolható a szer

Ismeretes, hogy a totális gyomirtószerek az egyik legelterjedtebb, leggyakrabban alkalmazott növényvédelmi készítmények, mivel hatásmechanizmusuk révén megoldást nyújtanak a termelőknek főleg a többéves évelő gyomok irtásában.

A glyfozát alapú készítmények a totális gyomirtószerek csoportjába tartoznak. Elismert képviselőjük a nálunk is forgalmazott Clinic, amely nem szelektív, szisztémikus hatású gyomirtószer, literenként 360g glyfozátot tartalmaz. Posztemergensen (a gyomok kelése után) alkalmazható, cseppfolyós koncentrátum formájában forgalmazzák, amelyet vízzel keverve juttatnak ki a kezelt területre. Elsősorban az évelő és egyéves gyomok irtására használják ki a szántóföldi növénytermesztésben, a gyümölcsösökben, a szőlőben és a nem mezőgazdasági célokra kihasznált talajokon a gyommentesítésre. Rá is jellemző, hogy a kezelt növényekben kizárólagosan csak a zöld növényi részeken keresztül érvényesíti hatását, a készítmény hatóanyaga azonban az asszimilációs áramlás révén gyakorlatilag a növény összes szövetébe eljut. Ezáltal az évelő gyomok föld alatti gyökereit is elpusztítja, egyúttal az összes magról kelő gyom irtását is elvégzi. A szer azonban nem szívódik fel a gyökereken keresztül, és nem hat a talajban levő magokra sem. Hatásmechanizmusának tünetei a következők: a szerrel kezelt növények fokozatosan hervadásnak indulnak, megsárgulnak, kiszáradnak majd megbarnulnak és elhalnak.

Az évelő, mélyen gyökerező növények sikeres irtásának alapvető feltétele, hogy a gyomok megfelelő nagyságú levélfelülettel rendelkezzenek a permetezés idején, hogy minél nagyobb mennyiségű hatóanyagot tudjanak felszívni. A leghatékonyabbak azok a kezelések, amikor a gyomok intenzív növekedésben vannak. A légköri viszonyoktól függően a szer hatása 10-14 napon belül mutatkozik meg, hideg és száraz időjárás esetén ez a hatás későbbi időpontra is kitolódhat. A készítmény hatásfoka a magasabb fényintenzitás és a levegő magasabb relatív páratartalma következtében fokozottabban érvényesül. Viszont a permetezést követő 6 órán belül lehullott csapadék csökkenti a hatását. A talajművelési munkálatokat a kezelés után csak a szer hatástüneteinek teljes mértékű megjelenése és érvényesülése után ajánlott elvégezni.

A kezelés során ügyelni kell arra, hogy a készítmény ne jusson rá a szomszédos kultúrnövények zöld részeire, sem közvetlenül a permetezés által, sem a permetlét tartalmazó ködfelhő szétszóródása révén, mivel ez a kultúrnövény pusztulását okozná.

A gabonafélékben elsősorban betakarítás előtt a tarackbúza és az évelő gyomok ellen alkalmazható 3 l/ha adagolásban, a védekezési ideje 14 nap. Kukoricában, burgonyában és szójában az évelő gyomok ellen 1,5-2 l/ha adagban vethető be, a cukorrépában elsősorban a túlnőtt gyomok irtására alkalmazható a már említett módszerrel. Repcében, borsóban és napraforgóban 3-4 l/ha adagban főleg a betakarítás megkönnyítésére alkalmazzák. Gyümölcsösökben az almatermésűeket károsító gyomokat 2 l/ha, a csonthéjasokat és a szőlőt 0,5 l/ha adaggal kezelik. Tarlókezelésként 3 l/ha adagban juttatják ki, a nem mezőgazdasági talajok gyommentesítésére 3-5 l/ha adagban használják. Faiskolákban a nem kívánt gyomok és bokrok irtására 3-6 l/ha adagot juttanak ki belőle.

Új módszer a totális gyomirtószerek kijuttatására

A Clinic azonban a totális gyomirtás céljaira való alkalmazás mellett célirányos kezelés formájában is bevethető, mégpedig úgy, hogy a kultúrnövényzet a totális gyomirtó szerrel való kezelés után is károsodás nélkül fennmaradjon. Erre a célra egy új berendezés, a ROTAP 06 rotációs adagoló szolgál, amely a szert elsősorban a növényállományból kimagasló, túlnövő gyomokra juttatja ki úgy, hogy az nem kerül az alacsonyabban levő kultúrnövényre. Az észszerű megoldás alapja egy a gyomirtó készítménnyel átitatott henger, amely folyamatos forgása révén juttatja ki a szert a vele érintkező gyomokra, miközben a henger két végére szerelt szivatytyúk megakadályozzák, hogy a fölösleges mennyiség a kultúrnövényre hulljon. A Rotap 06, amelyet a szántói Ekosystém cég gyárt és forgalmaz, elsősorban az alacsonyra növő kultúrnövényekben a túlnövő gyomok irtására használható, például a cukorrépában, némely gyökérzöldségben, szamócaültetvényekben stb. A berendezést azonban nem szabad használni, ha a túlnövő gyomok már olyan fejlődési stádiumba jutottak, amikor a hengerrel való érintkezés után esetleg a magjukat vagy virágképződményeiket elszórnák. Ebben az esetben ugyanis a lehulló gyomirtószerrel kezelt növényi részecskék a kultúrnövényre is eljuttatnák a készítményt, s így az ott is kifejtené a hatását. A módszer hatékonysága és előnye abban rejlik, hogy a gyomirtószert célirányosan, tehát csak a gyomokra juttatja ki, ezáltal a felületi permetezéshez képest jóval alacsonyabb költségekkel megoldható. (y)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?