Kettős haszon a vámon

Az Európai Unióhoz való csatlakozásunk előtt pontosan egy évvel, május elsejétől lépett érvénybe az uniós tagországokkal való kölcsönös kereskedelemben a Double profit (kettős haszon) elnevezésű egyezmény, amelynek értelmében az EU és a csatlakozó országok kölcsönösen nullszaldós vámtételeket alkalm

Az Európai Unióhoz való csatlakozásunk előtt pontosan egy évvel, május elsejétől lépett érvénybe az uniós tagországokkal való kölcsönös kereskedelemben a Double profit (kettős haszon) elnevezésű egyezmény, amelynek értelmében az EU és a csatlakozó országok kölcsönösen nullszaldós vámtételeket alkalmaznak az egymás közötti kereskedelemben, ami anynyit jelent, hogy az unió lehetővé teszi a belépő országok számára, hogy egyes agrártermékekkel a megegyezett kereskedelmi kvóták alapján már most vámmentesen megjelenhessenek a tagországok piacán, ugyanakkor ennek fejében mi is lehetővé tesszük az uniós tagállamoknak, hogy a megegyezett tételek keretében szintén vámmentesen hozzanak be hozzánk bizonyos termékeket.

Az Európa Bizottság elvi javaslata alapján megkötött egyezményben az egyes csatlakozó országok külön-külön tárgyaltak a számukra fontosnak tartott ún. érzékeny tételekről. Szlovákia számára a gabonafélék, a marhahús, a tejtermékek, a baromfi, a zöldség és gyümölcs kivitelének megkönnyítése volt a fontos, ezeken a területeken ha nem is teljes egészében sikerült liberalizálni a kereskedelmet, de a megegyezett kereskedelmi kvóták értelmében például a búzából 100 ezer tonnányi mennyiséget vihetünk ki vámmentesen az uniós piacokra. Háromezer tonnára emelkedett a vámmentesen exportálható sertéshús mennyisége, úgyszintén háromezer tonna az így kivihető sajt mennyisége is. Kukoricából 70 ezer tonnányi mennyiség kivitelére nyílik lehetőség, nem sikerült viszont a borkivitel mennyiségének növelése, az unió nem egyezett bele, hogy a jelenleg érvényes 2500 hektoliternyi menynyiség felett is vámmentesen szállíthassunk minőségi borokat az amúgy is túltelített európai piacokra.

A mezőgazdasági termékekkel való kereskedelem liberalizációjában megtett lépés lehetővé teszi a hazai válallakozóknak, hogy a tagországok piacain már most próbáljanak meg megfelelő pozíciókat kialakítani, hogy megtapasztalják az uniós szabályok szerinti kereskedelem fogásait.

A feldolgozott termékek esetében a vaj, a cukorkaféleségek, a csokoládé, a péksütemények, a tésztafélék és a szeszes italok kerültek az érzékeny tételek közé, ami azt jelenti, hogy az ezekkel való kereskedelemben a megszabott kvóták feletti mennyiség már a szerződésben megegyezett vámtételek alapján kerül majd kivitelre, illetve behozatalra.

Az egyezmény a mezőgazdasági alaptermékekre ez év május 1-től lépett érvénybe, a feldolgozott mezőgazdasági termékekre vonatkozó kereskedelmi kvóták július elsejétől lesznek érvényesek. Az Európai Unióba való belépésünk után ez az egyezmény gyakorlatilag érvényét veszti, hiszen a közösségen belül immár mi is szerves részei leszünk egy teljesen liberalizált ötszáz milliós belső piaci rendszernek. (szl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?