Kétfajta hatóanyag

A hazai piacon már harmadik éve forgalmazzák a két hatóanyagot tartalmazó Bumper Super néven jegyzett gombaölő szert. A készítmény széles hatásspektrumú, mivel két hatóanyagot – propiconazolet (90 g/l) és prochlorazt (400 g/l) tartalmaz.

A hazai piacon már harmadik éve forgalmazzák a két hatóanyagot tartalmazó Bumper Super néven jegyzett gombaölő szert. A készítmény széles hatásspektrumú, mivel két hatóanyagot – propiconazolet (90 g/l) és prochlorazt (400 g/l) tartalmaz. A propiconazole szisztémikus hatású anyag, amely a növényben akropetálisan mozog az új hajtások irányába, s ezáltal biztosítja a védelmet azon növényi részek számára is, amelyek csak a gombaölő szer alkalmazása után fejlődnek ki. A prochloraz ezzel szemben a lokálisan ható szisztémikus szerek közé tartozik, ami annyit jelent, hogy bejut a növényi szövetek felső rétegébe, ugyanakkor a nem kezelt növényi részekbe már nem jut el. Mindkét hatóanyag a patogén gombák ergoszteroljánák bioszintézisét gátló többszintű inhibitorok közé tartozik, magasfokú tapadás jellemzi őket, amely lehetővé teszi a hatóanyag könnyebb bejutását a kezelt növényzet szöveteibe.

A készítményt emulgált koncentrátum formájában (EC) hozzák forgalomba, a toxicitás szempontjából az emberre izgató anyagként (Xi) hat, a méhekre relatívan ártalmatlan, a vízvédelmi körzetekben korlátozás nélkül alkalmazható. A Bumper Super széles hatásspektrumú gombaölő szer a gabonafélék, a cukorrépa és a napraforgó összes gazdaságilag jelentős betegsége ellen.

A regisztrált készítmény engedélyezett alkalmazási területe eléggé széles, a szert a búzában, az árpában a cukorrépában, a takarmányrépában, a napraforgóban való alkalmazásra regisztrálták. A gombaölő szer hatásának fő célja a gabonafélék szárát, levelét és kalászait károsító gombabetegségek elleni komplex védelem, valamint a cukorrépa és a napraforgó levélbetegségei elleni védekezés. A benne található prochloraz kiváló hatást biztosít a szártörő gomba (Pseudocercosporella herpotrichoi-des) ellen, elpusztítja a szártörő gomba R/W típusait a karnben-dazímmal szemben rezisztens fajok törzseit is beleértve. A gombaölő szer hat a többi patogén gomba ellen is, amelyek a kalászok bázisait támadják. (Fusarium spp., Pyreno-phora spp. stb.) A kalászok bázisainak komplex betegsége elleni védekezésként ajánlott adagja 1,0 l/ha, amelyet a gyökeresedés végétől a 2. könyök megjelenéséig kell kijuttatni (BBCH 29-32). A szer osztott adagban is alkalmazható.

A búza levél- és kalászbetegségei ellen

A gombaölő szer elsősorban a búza szeptóriumos levélfoltossága (Septoria tritici) ellen hat. E rendkívül veszélyes betegség elleni védekezést a lehető leggyakrabban az utolsó zászlóslevél megjelenésétől kezdve a kalászhányás végéig (BBCH 37-59) ajánlott elvégezni. Egyes kísérletekben a szeptóriumos levélfoltosság ellen a Bumper Super 0,8-1 l/ha adagja vált be azzal a feltétellel, hogy az ajánlott adag alsó határának megfelelő mennyiséget megelőzésképpen, vagy a betegség megjelenésének első tünetei után közvetlenül alkalmazzák.

Az említett adagolási sávban a gombaölő szer hatékony védelmet nyújt a gabonalisztharmat (Ewrysiphe graminis) és a rozsdabetegségek (Puccinia spp.) ellen. Nagyon jó eredmények születtek a szer hatásának vizsgálatakor a kalászok fuzáriumos betegségei elleni védekezésben, ahol az 1,0 /ha átlagos adag hatékonysága a Fusarium spp. patogén gombák ellen meghaladta a 70%-ot, ami a nálunk a gabonafélékbe regisztrált szerek adataival öszehasonlítható érték.

Az árpa levél és kalászbetegségei ellen

Az árpa barna és rinchospórás levélfoltossága ellen a készítmény szintén jó hatásfokot mutatott a kísérletekben, meghaladta a standard készítményeket és bizonyította mindkét hatóanyag jegyzett tulajdonságait. A propiconazole és a prochloraz a levélfoltosság ellen kiválóan kiegészítik egymást, s megbízható védelmet nyújtanak az árpában. A levélfoltosság ellen javasolt adagja 0,8-1,0 l/ha, amelyet a kalászosodástól a kalászhányás időszakáig ajánlott kijuttatni. A gabonalisztharmat elleni védekezésben a gombaölő szert már a gyökeresedéstől, legkésőbb a teljesen fejlett zászlóslevél állapotig ajánlott alkalmazni.

A tavaszi árpában szép eredményeket értek el a készítmény osztott adagban való alkalmazásával is. Kétszer 0,5 l/ha-os adagban alkalmazva, az elsőt a teljes gyökeresedés időszakában (BBCH 25), a második pedig az utolsó zászlóslevél megjelenésekor (BBCH 37) juttatták ki. Az egyszeri teljes adagban kijuttatott standard szerekhez viszonyítva az osztott alkalmazásnál sem volt megfigyelhető a kezelés hatékonyságának csökkenése a levélfoltosság és a lisztharmat ellen. A Bumper Superral végzett kezelések eredményei 12-37 %-kal haladták meg a standard szerek által biztosított hozamokat.

A cukor- és takarmányrépa betegségei ellen

A Bumper Supert 0,8-1,0 l/ha adagban a cukorrépában való alkalmazásra is regisztrálták. A készítmény megbízható hatékonyságot mutat a cukorrépa gazdaságilag jelentős betegségeivel szemben, mint például a cerkospórás levélfoltosság (Cercospora beticola) a lisztharmat és a kevésbé jelentős réparozsda valamint a ramulária (Ramularia beticola) ellen is.

A cukorrépa állomány fertőzöttségének szintjétől függően a Bumper Super alkalmazása a szignalizáció alapján egy vagy két alkalommal ajánlott. Két kezelés esetén a kezelések intervalluma 3-4 hét.

A Bumper Super és Lamag B készítmények hatását a kezelt cukorrépára szabadföldi kísérletekben vizsgálták. A Nyitrai Mezőgazdasági Egyetemen 2001-ben végzett vizsgálatok eredményei alapján a Bumper Super és a Bumper Super + Lamag B TM-kezelések a cukorrépa minden vizsgált paraméterére kedvező hatással voltak.

Önállóan alkalmazva 2,6 %-kal növelte a répafejek hozamát, 3,7 %-kal a digeszciót, 6,5 %-kal a polarizált cukor mennyiségét és 6,5 %-kal a kivonat kitermelhetőségét.

A Bumper Super + Lamag B keverék alkalmazásával ezek a mutatók még kedvezőbb értékeket mutattak.

A répafejek hozama 4,7 %-kal, a digeszció 4,9 %-kal, a polarizált cukor mennyisége 9,9 %-kal, a kivonat kitermelhetősége 9,9 %-kal növekedett.

A termék minőségi paramétereinek értékelésekor úgyszintén kedvező hatást mutattak ki a gabonafélékben az ezermagtömegre és a magok tömegére. A cukorrépában a kezelt állományokban megfigyelhető volt a cukortartalom, cukorhozam, a kitermelhetőség és a polarizált cukor mennyiségének növekedése.

Ajánlott alkalmazása

A permetezési adag ajánlott mennyisége 250-400 l/ha. A gabonafélékben a szer kombinálható a folyékony műtrágyákkal, a hagyományosan alkalmazott gyomirtó-, rovarölőszerekkel és növekedésszabályozókkal. A gombaölőszerek védekezési ideje a gabonafélékben 42 nap, a cukor- és takarmányrépában 30 nap.

Az idei szezonra a Bumper Super literenkénti árát 960 koronában szabták meg. Ez az ajánlott alkalmazási adag mellett (0,8-1,0 l/ha) hektáronként 720 –906 Sk kezelési költséget jelent, ami a készítmény adott hatásspektruma alapján valóban figyelemre méltó alkalmazási alternatívát kínál a gabonafélék és a cukorrépa gombaölőszeres kezelésére. A regisztrációs kísérletek jövedelmezőségi mutatóinak értékelésekor a Bumper Super alkalmazása esetén az őszi búza hozamának 16,4 %-os átlagos növekedését jegyezték fel, a tavaszi árpában ez a növekedés 20,1 %-os volt. A cukorrépában a hozamnövekedés 10,7 %-ot ért el. E mutatók gazdasági elemzésekor kiderült, hogy a bevételek 1 hektár búza esetében 17 %-kal, az árpában 20 %-kal, a cukorrépában pedig 11,2 %-kal növekedtek. A fenti eredmények a Bumper Supert a csúcsminőségű két hatóanyagú gombaölő szerek közé sorolják.

Felmerülhet a kérdés: érdemes-e még az egyfajta hatóanyagot tartalmazó gombaölőszereket alkalmazni a gabonafélékben?

Úgy tűnhet, hogy az egyfajta hatóanyagot tartalmazó gombaölő szerek a jövőben fokozatosan elmaradnak a hatékonyságban a kombinált szerekkel szemben. Mivel az Agrovita jelenleg a hazai piacon egy hatóanyagot tartalmazó készítményeket is forgalmaz (Bumper 25 EC – 250 g/l propiconazole, Mirage 45 EC – 450 g/l prochloraz) megvizsgálták milyen mértékben konkurenciaképesek ezek az egy hatóanyagot tartalmazó szerek.

A vizsgálat céljára a Bumper 25 EC készítményt választották ki, amely univerzális hatást és stabil hatékonyságot biztosít a gabonafélék levél- és kalászbetegségeivel szemben. A kromeříži (Csehország) kutatóintézetben összehasonlító kísérleteket végeztek az őszi és a tavaszi gabonafélékben a szerek hatékonyságának vizsgálatára, erre a célra a Bumper 25 EC 0,5 l/ha adagját, referenciós alapként egy hatóanyagú készítményként tebuconazolet tartalmazó készítményt, 0,75 l/ha adagban választottak. A kombinált két hatóanyagot tartalmazó gombaölőszerek közül az egyik carbendaim+flusilazol (1,0 l/ha), a második pedig flusilazol + fenpropimorph (0,8 l/ha) volt. Az összes változatnál az alkalmazás egyazon időpontban, a fertőzés tüneteinek megjelenése elején történt.

Az elért eredmények alapján egyértelmű, hogy az egy hatóanyagot tartalmazó készítmények hatékonyságban nem maradtak el a kombinált szerekkel szemben. S noha ez a megállapítás nem általánosítható, nem hagyható figyelmen kívül, hogy az egy hatóanyagot tartalmazó készítményeknek továbbra is helyük van a gombaölőszeres kezelésekben. Ezek a készítmények ugyanis általában olcsóbbak, s megfelelő besorolásuk esetén hatékonyan tudják szabályozni a növényállomány betegségét, főleg a kevésbé intenzív termesztésekben, ahol az alacsonyabb mértékű beruházások a gombaölőszeres kezelésekbe még biztosítják a terméshozam növelésének rentábilitását. (agr-sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?