Az almamoly egy parányi kártevő, amely néhány nap alatt képes termésünk javát idő előtt leszüretelni, elpusztítani. Az alábbiakban néhány tanács arra, miként előzzük meg kártételét.
Későbbi rajzás ellenére terjed
A feromoncsapdák adatai alapján a kártevő idén mintegy két héttel később jelent meg, mint tavaly. Azonban a nagyszámú áttelelt bábból nagy lepkerajzást figyeltünk meg. A lepkék a párzás utáni 2–8 nap alatt rakják le tojásaikat. A védekezés időpontjának helyes megállapítása érdekében jó, ha tudjuk: a lepkék az első négy nap után rakják a tojások 70–75%-át. Egyetlen nőstény lepke 10–12 napos élettartama alatt 50–250 tojást tojik egyesével, főként gyümölcsökre, de elvétve levelekre vagy fiatal hajtásokra is. A tojásrakás szinte kizárólag az alkonyati órákban, kellemes, meleg és szélcsendes időben zajlik, azonban 15 fok alatt szünetel.
Az ezüstösen csillogó, 1–1,5 mm átmérőjű vízcseppre emlékeztető tojások fejlődése nagy mértékben függ az időjárástól. Tavasszal 22 C fokon 7 nap, nyáron 28 C fokon 5 nap is elegendő ahhoz, hogy a tojásokból kifejlődjön a lárva, amely viszonylag hosszú ideig a gyümölcs felületén, a leveleken és a hajtásokon vándorol, alkalmas helyet keresve a befurakodásra. Ha a tömeges lárvakelés idején hűvös, csapadékos az idő, akkor a lárvák nagy része elpusztul, és az esős években a fertőzés is jóval kisebb mértékű. A lárva fejlődése 20–25 napig tart. Ezalatt több gyümölcsöt is károsít. Kifejlődése után a fa kéregrepedéseiben húzódik meg és bebábozódik, majd július második felétől megkezdődik a második lepkerajzás.
A rajzás kezdete feromoncsapdával jól megállapítható. A komáromi növényvédelmi szolgálat több ilyen csapdát is üzemeltet.
A tömeges tojásrakás idején és a lárvakelés kezdetekor eredményesen védekezhetünk a kitinszintézist gátló szerekkel, melyek kímélik a természetes ellenségeket. Nálunk kapható a Dimilin 48 SC (0,03%), Insegar 25 WP (0,03%), Match 050 EC (0,1%), Nomolt 15 SC (0,1%), Rimon 10 EC (0,05%). Ezek a készítmények 10–14 napig őrzik meg hatásukat. Sajnos azonban már külföldön is megfigyelték, hogy a kártevő rezisztensé, ellenállóvá válik a legtöbb kitingátlókkal szemben. A legbiztosabb hatást a kettős blokkoló hatással bíró Rimon 10 EC-vel lehet elérni, mivel itt a rezisztencia kialakulása kizárt. A következő, erősen gázosodó készítményeket a lárvakelés idején alkalmazzuk: Actelic 50 EC (0,15%), Metanion 48 EM (0,2%), Pyrinex 25 ME (0,4%), Reldan 40 EC (0,125%), Sumithion Super (0,1%), Ultracid 40 WP (0,1%), Zolone EC (0,2%) valamint az új felszívódó hatású Calypso 480 Ec (0,02%). A permetezést 10–14 nap után meg kell ismételni.
A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.