Kerti tormatermesztés

Bár nálunk a torma évelő növény, egy év alatt is kiváló minőségű gyökeret nevel. Fényigényes, félárnyékban gyengébb lesz az íze, és a főgyökér is vékonyabb marad. A melegebb fekvésű, jó vízellátottságú talajokat kedveli. A gyöktörzs száraz talajon fásodik, köves területen elágazik, és ettől nehezen feldolgozható.

Bár nálunk a torma évelő növény, egy év alatt is kiváló minőségű gyökeret nevel. Fényigényes, félárnyékban gyengébb lesz az íze, és a főgyökér is vékonyabb marad. A melegebb fekvésű, jó vízellátottságú talajokat kedveli. A gyöktörzs száraz talajon fásodik, köves területen elágazik, és ettől nehezen feldolgozható. A talaj tápanyagkészletét hatékonyan hasznosítja, jó termés eléréséhez azonban kellő tápanyagra van szüksége. Meghálálja, ha csak négyévenként kerül vissza ugyanarra a helyre. Hátrahagyott gyökérdarabjairól a következő évben újra kihajt, gyomosít. Gyökérdugványról szaporítható. A dugványokat közvetlenül a telepítés előtt is felszedhetjük, azonban, ha az előző évi vékonynak, konyhai felhasználásra alkalmatlannak ítélt gyökereket pincében vagy veremben át tudjuk teleltetni, azok is kiválóan alkalmasak szaporítóanyagnak. Vastag, egészséges gyökerek neveléséhez 8–10 mm átmérőjű, 25–26 cm hosszúságú dugványt használjunk.

A gyökerek megfelelő fejlődésének eléréséhez érdemes a tormát 30 cm magas, 30 cm koronaszélességű bakháton termeszteni. Ha több sort szeretnénk telepíteni, azokat egymástól legalább 90 cm távolságra helyezzük el. Ültetés előtt a dugványokról a sarjrügyeket távolítsuk el, így az oldalgyökerek képződését (az elágazódást) csökkentjük. Sarjrügyeket csak a dugvány tetején és a talpán, 2–3 cm-es részen hagyjuk. A tormát májusig ültethetjük, de ha a dugványokat nem tudjuk télen tárolni, késő őszszel is átültethetjük. A korábban elkészített bakhátba közvetlenül az ültetés előtt 20–25 cm-enként lyukakat fúrunk, abba helyezzük a dugványokat, egysoros elrendezésben. Ha kevés szaporítóanyag áll rendelkezésünkre, néhány centiméteres gyökérdarabokat is szórhatunk a barázdába, ez utóbbit később töltsük fel (így azonban ősszel gyengébb gyökereket kapunk). Május végén–június elején, amikor a dugványok felső részéről előtörnek és megerősödnek a hajtások, 10–15 cm mélyen kibontjuk a töveket, durva szövettel (pl. jutazsák darabbal) ledörzsöljük a rügyeket és a gyengébb oldalgyökereket. A hajtásválogatáskor csak a legfejlettebb, középtájon álló hajtást hagyjuk meg. Végül a töveket takarjuk vissza. A műveletet július végén, augusztus elején érdemes megismételni, akkor már célszerű a talpgyökerekig kibontani a töveket. Az esetlegesen megerősödött gyökereket késsel kell eltávolítani, minél kisebb sebzési felülettel. Oldalgyökerezés után a bakhátakat újraigazítjuk. A torma meghálálja az öntözést, azonban nagy vízadag hatására a gyökerek felrepedhetnek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?