Sokak kedvenc téli növénye a mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima), mely november-decemberben lep meg bennünket piros leveleivel, s akár két-három hónapig is lakásunk éke lehet. Karácsony után azonban levelei hervadni, hullani kezdenek, és a növény lassan felkopaszodik.
Karácsonyi virág az ünnepek után
Az egyszer viruló, egyéves élettartamú virágokkal nem érdemes tovább foglalkozni. Ezek ugyanis, ha rövidebb-hosszabb ideig még meg is maradnak többé-kevésbé jó leveles állapotban, újra szépen virulókká már nem válhatnak. Nem ilyen Mexikó trópusi vidékeiről származó, Európába Észak-Amerikai közvetítéssel került mikulásvirág, amely a téli időszak egyik legismertebb dísznövénye. Levelei szép karéjosak, fényesek. Ha letörünk egy levelet, a seb helyén rögvest fehér tejnedv jelenik meg. Ez a növény ugyanis a kutyatejfélék családjába tartozik. A tejnedv azonban mérgező!
A mikulásvirág lágy szárú, elágazó növény. A murvafürthöz, a végzetcserjéhez, és sok más dísznövényhez hasonlóan, a mikulásvirág igazi díszítőértéke nem a virágjában van, hanem színes fellevelében rejlik. Ezek lehetnek élénkpirosak, krémszínűek vagy rózsaszínűek. A mikulásvirág fellevelei akkor színesednek be, ha ősszel két hónapon át naponta 10 óránál kevesebb nappali fényt kap.
Amikor a mikulásvirág levelei feletti sárga virágok elnyíltak, s a színes levelek is kezdenek fakulni, a növényt vágjuk vissza 5–8 cm-re. Tegyük 12–15 C fok körüli hőmérsékletű helyiségbe, de lehetőleg a hőmérséklet ne csökkenjen 10 fok alá. Csak mérsékelten öntözzük. Ebben az időben a növény ledobálja a leveleit is. Ezt a teljesen természetes folyamatot sokan úgy értékelik, hogy a növény hamarosan elpusztul, pedig csak pihenni készül.
Áprilisban ültessük a virágot nagyobb cserépbe, májustól pedig – amint előtörnek az új hajtások – újra kezdődhet a rendszeres öntözés. Ezután már hetente, kéthetente tápoldatozni is lehet, aminek következtében nyár közepére sok új hajtás fejlődik rajta. Júniusban célszerű a növényt bokrosodás végett visszavágni. A levágott hajtásokat vízben gyökereztethetjük, majd ültessük nedves homokba. Nyáron tartsuk a növényt világos, napsütéses helyen, hiszen ez a titka a következő virágzásnak.
A mikulásvirág rövidnappalos növény. Kritikus nappalhossza 12 óra. Azaz a virág képződéséhez ennél rövidebb, vegetatív fejlődéséhez ennél hosszabb nappalt igényelt. Csak akkor virágzik, illetve akkor hozza színes leveleit, ha a nappalok rövidebbek, mint az éjszakák. A rövidülő nappalok éreztetik vele, hogy itt az ideje a virágzásnak. Ha a kritikus nappalhossz valamilyen oknál fogva állandósul, a virágkezdemények abortálódnak, a növény úgy viselkedik, mintha visszacsípték volna – vegetatív hajtásokat hoz a virágkezdemények körül, vagy csökkent értékű virágokat nevel.
Ezért ha karácsonyra színes levelű növényt szeretnénk, októbertől két hónapon át minden nap takarjuk le a cserepet 14 órára valamilyen fényt nem eresztő kartonnal. Tegyük a növényt a dobozba, s minden nap reggel 7 órakor nyissuk ki a doboz tetejét, este 7-9 óra között pedig zárjuk be. Vigyázzunk, a utcai lámpafény is fénynek számít. Ha mindez teljesíthetetlennek tűnik, tekintsük növényünket „egytélinek”, s jövő karácsonykor vegyünk újat.
A mikulásvirág gyengén savanyú kémhatású, laza szerkezetű tápdús talajt igényel. Termesztésére az előzetesen fertőtlenített tőzeges földkeverék vagy a tiszta tőzeg tartamtrágyával és tápoldatozással kiegészítve egyaránt megfelelő. A növény vízigényes, ám a pangó vízre gyökérpusztulással reagál, fejlődése megtorpan, különösen akkor, ha a talajhőmérséklet is alacsony. Ha a növényeket télen hideg csapvízzel öntözzük, gyökerei megfáznak, elbarnulnak és elhalnak, ami a növény hirtelen hervadását, majd elpusztulását idézi elő. Ezért a növényt lehetőleg állott vagy előmegelített vízzel öntözzük, alacsony hőmérséklet esetén pedig tartsuk szárazabban. De rendszeresen, kis vízadagokkal öntözzük, a talajt semmiképpen se hagyjuk kiszáradni, mert ez a levelek besodródását, majd hullását eredményezi.
A mikulásvirág páraigénye közepes, az alacsony páratartalom különösen a szaporítási fázisban veszélyes. Ebben az időszakban a relatív páratartalomnak 90-100 százalékosnak kellene lennie. A növény legfőbb károsítója az üvegházi molytetű, a levéltetvek, a viaszos pajzstetű, a kagylós pajzstetű valamint a kétfoltos takácsatka. (gy)
Szobanövények gondozása télen
A több éve gondozott, régi szobanövényeinket a téli hónapokban havonta egyszer langyos vízzel zuhanyoztassuk le, a nagyobbaknak csak mossuk le a leveleit. Kéthetente tápoldatos vízzel locsoljuk meg őket, és a száraz leveleiket rendszeresen szedjük le. Ügyeljünk rá, hogy a nagyobb fényigényű növényeink az ablakhoz közelebb kapjanak helyet, ha nem tudjuk szobánkat átrendezni, akkor a természetes fény egy részét az esti órákban halogén lámpával próbáljuk pótolni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.