Jelentősen csökkent a talaj vízkészlete

Május elején a Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat Hydromeli-orácie üzemének vezetése meteorológiai adatokra épített statisztikai kimutatásokkkal igazolta a csapadékhiány egyre fokozódó mértékét és annak várható következményeit.

Május elején a Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat Hydromeli-orácie üzemének vezetése meteorológiai adatokra épített statisztikai kimutatásokkkal igazolta a csapadékhiány egyre fokozódó mértékét és annak várható következményeit. Az alábbi táblázat ezeket az értékeket mutatja:

A kimutatás egyértelműen mutatja a csapadékhiány mértékét, amely a normális értékekhez viszonyítva január 4-től május 4-ig 54,14 mm-től (Tőketerebes) 93,15 mm-ig (Kuchyňa) terjed. A hiány mértékének alakulása jelentős mértékben veszélyezteti a szabadföldi kultúrnövények terméshozamait.

Május elején a talaj vízkészlete alacsony szintre került. Áprilisban, akárcsak februárban és márciusban főleg Nyugat-Szlovákiában volt rendkívül kevés a csapadék. Az Erdőháton (Záhorie) csupán 20 – 32 mm esett, ami a normális értékeknek 38 – 64 %-a. A Dunamenti síkságon áprilisban 16 – 33 mm csapadék hullott ( a normális érték 40 – 75 %-a). Közép-Szlovákia déli részén 22 – 38 mm eső esett, ami az átlagos értékek 47-85 %-a. Kelet-Szlovákiában a csapadék menynyisége 25 – 45 mm volt, ez a normálértékek 65 – 110 %-a. Május elején az említett térségekben átlagosan kevesebb mint 5 mm csapadék hullott.

Az elmúlt héten történt felmelegedés óta növekszik a növények csapadék iránti igénye. Az előző héten a növények ezirányú szükséglete a hetenkénti 8 – 20 mm-es szintre növekedett, leginkább az őszi gabonaféléknél, a takarmányféléknél és a a fűféléknél volt ez érezhető.

A csapadékhiány elsősorban a könnyű talajokon jelentkezik. A legkritikusabb a helyzet az erdőháti síkág és a dunamenti síkság könnyű talajain. A jelenlegi száraz és meleg idő jelentős mértékben csökkentette a talaj vízkészletét. A termőföld felső rétege 5 – 10 cm-ig mindenütt rendkívül kiszáradt, a nagyon alacsony nedvességtartalom helyenként 30 cm-es mélységig érzékelhető. Az őszi gabonafélék, amelyek a kalászolás időszakába értek, velük együtt az alacsonyan gyökerező termények közül a tavaszi árpa és a repce már érzik a természetes csapadék hiányát. A tavaszi árpánál a bokrosodás időszakában ez a hiány a folyamat redukálásátr, visszafogását okozza. Ezért, ha az elkövetkező napokban nem hullik csapadék, az öntözés nélkülözhetetlenné, szükségszerűvé válik. Nyugat-Szlovákiában fokozatosan öntözni kell az őszi repcét (virágzás után), a tavaszi árpát, az őszi gabonaféléket, a fűféléket, a takarmánynövényeket és a szabadföldi zöldséget. Kelet-Szlovákiában és Közép-Szlovákia déli részén az őszi repcét, a fűféléket és a zöldségféléket kell öntözni.

A csapadékhiány leginkább a tavaszi vetésű növényeket veszélyezteti, és fokozatosan szükségessé válik a szőlő- és gyümölcsültetvények öntözése különösen a könnyű talajokon.

Öntözés jelenleg

A mezőgazdasági termelők várhatóan jelentősen megnövekvő igénye az öntözés iránt, amelyet az előző hónapban kiadott tájékoztatóban már előre jeleztünk, beteljesedett, noha nem a feltételezett terjedelemben. A legtöbb öntözővizet a Komáromi, Lévai és Losonci járásokban használtak fel a termelők. Egyelőre visszafogottabb a vízfogyasztás a Dunaszerdahelyi járásban. Kelet-Szlovákiában eddig csupán egy kisebb felületen a dohány öntözésére használták ki az öntözővizet.

Április 25-ig Szlovákiában több mint 1,0 millió köbméter vizet használtak fel öntözésre, a 18. héten a vízfelhasználás elérte a 850 ezer köbmétert, így május elejéig 1,854 millió köbméter vizet juttatk ki a növényekre.

Az információk szerint az elkövetkező hetekben további jelentős mértékű igénynövekedésre lehet számítani a termelők részéről az öntözés iránt. Az öntözőállomások biztonságos üzemelését a beindításuk előtt elvégzett műszaki ellenőrzések elvégzéséhez kötötték. Az említett műszaki ellenőrzéseket már elvégezték, azonban pénzhiány miatt nincs lehetőség az összes feltárt hiba elhárítására.

Az öntözőrendszerek az előző évekből ismert folyamatos károk és lopások ellenére alapjában véve felkészülten várják az öntözőidényt. Az üzemelés közben keletkezett hibákat a berendezések működtetői a saját költségeikre elhárítják. A Hydro-meliorácie vállalat a közeljövőben várja, hogy a dotációs tételek felszabadításával lehetővé válik az egyes öntözőrendszerek fokozatos üzemképessé tétele, felgyorsul az egyes berendezéseken észlelt hibák kijavítása. Öntözővízből van elegendő, annak minősége a rendszeres ellenőrzések adatai alapján az egyes térségekben adott specifikumokkal megfelel a követelményeknek.

A Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat á.v. Hydromeliorácie üzemének pozsonyi részlege ingyenes telefonos tanácsadó szolgáltatást indított az agrártermelők számára, amelyen az öntözéssel kapcsolatos problémákra, az egyes növénykultúrák által igényelt konkrét vízmennyiségre, a víz minőségére és az öntözéssel kapcsolatos egyéb kérdésekre is választ kapnak az alábbi telefonszámokon: fax: 02/4524 8946, tel.: 02/4025 8277, mobil: 0903 997 911, 0903 997 904. (sz)

A szerző a Hydromeliorizácie igazgatója

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?