Változás a felnőttképzésben

Az egész azzal kezdődött, hogy a gútai Szokol házaspár lányuknak nem talált megfelelő magyar tannyelvű középiskolát. Ezért úgy határoztak, hogy magániskolát létesítenek.

A szükséges engedélyek beszerzése után 1991 őszén száz diák négy szakon (kozmetikus, autószerelő, varrónő és fodrász szakon) megkezdhette tanulmányait a gútai magániskolában. Az eltelt évek alatt egyre több diák adta be jelentkezését, s lassan fellendült az iskola.

„Hosszú és kemény évek munkájának gyümölcseként iskolánk szűkebb és tágabb értelemben vett régiónk jelentős intézményéve vált. A 2004/2005-ös tanévtől a Magyar Tannyelvű Szolgáltató és Kézművesipari Szakképző Magán-középiskola nevet viseli” – tájékoztat Szokol Dezső, az iskola alapítója. Elmondása szerint hihetetlen gyorsasággal kell alkalmazkodni a nyugati világhoz, s általában a megnövekedett elvárásokhoz. „Iskolánk a szlovákiai magyar nyelvű oktatás történetében egyedülálló módon biztosítja a nemzetmegőrzés szempontjából fontos szakok életben maradását, továbbfejlesztését s azok átmentését az európai kultúrkörbe. Ezért az autószerelő, a pincér-szakács-vendéglátás, a fodrász, az elárusító és a pék szakok után egyre nagyobb hangsúlyt kapnak az ólomüvegező-díszzománcozó, textil-iparművész, kerámiafestő, kovács-iparművész és fafaragó szakok. Nem elhanyagolható tény, hogy az iparművészet termékeire egyre inkább igényt tart az európai műépítészet és belsőépítészet. Az iskola fejlődésében egyre meghatározóvá válik az ipar-, illetve népművészeti irányzat. Az alkalmazott grafika elsajátítása a reklámszakmában kamatoztatható.”

Ezen kívül a már érettségivel rendelkező diákok kétéves tanulmányi időben a gazdasági informatika és a kozmetikus szakon érettségit szerezhetnek.

Katedra-díj az alapítónak

Szokol Dezső a közelmúltban Katedra-díjat vehetett át az iskolahálózat fejlesztéséért. Mindig élen járnak a különböző, sokszor elfeledett iparművészeti szakok oktatásának bevezetésével. „Egyedül ezt azonban aligha érhettem volna el. Nagy hangsúlyt fektetünk a megfelelő oktatói gárda létrehozására, akiknek szívügyük az iskola, s a tanítás mellett a nevelés is céljuk. A diákokat 32 felkészült, tapasztalt tanár és szakoktató ismerteteti meg az egyes szakma fortélyaival. A számítástechnikai ismeretek (ECDL) oktatása, és az internetes kommunikációval történő ismerkedés modern eszközökkel felszerelt tantermekben folyik.”

A tanulók jelenlegi létszáma meghaladja a négyszázat, ezért egy többrendeltetésű épület felépítésébe kezdtek. Előreláthatóan már őszre birtokba vehetik a diákok az új épületet, melyben további tantermek, szakgyakorló műhelyek lesznek, illetve könyvtár és klubhelyiség is helyet kap. A továbbiakban egy sportlétesítményt is szeretnének létrehozni, hogy az ilyen jellegű igényeket is kielégíthessék. A jövő szempontjából az iskola a távképzés korszerűsítése és egyszerűsítése tervezetén dolgozik, mely a felnőtt, elfoglalt tanulni vágyóknak is lehetőséget biztosít az érettségi megszerzéséhez. A tervezet kidolgozója Sztarovics András elmondta: tapasztalataik szerint igény van a felnőttképzésre, azonban sokan elfoglaltságuk miatt nem tudnak megjelenni az órákon. Számukra az internetet igénybe vevő oktatási tervezeten dolgoznak. „Ezzel a módszerrel azok is tanulhatnak, akiket munkahelyük vagy vállalkozásuk ezt nem teszi lehetővé. A tanulók e-mailben, vagy CD-n kapnák meg a tananyagot, és csupán a vizsgákra kell az iskolába jönniük. Természetesen a pedagógussal történő konzultációra is lehetőség van. Hiszen vannak olyan tantárgyak, melyek oktatásához elengedhetetlenül szükséges a tanárral való kommunikáció” – mondta Sztarovics.

Az iskola tandíjmentes. Az intézmény állami, szponzori és alapítványi pénzekből gazdálkodik. „Sajnos a tandíj eltörlésével jelentős bevételtől estünk el. Az állami dotáció a legszükségesebb, fenntartási költségeket is alig fedezi. A bérekre és apró javításokra van lehetőség. Ennek ellenére a minőségi oktatás megteremtésével foglalkozunk, az az érdekünk, hogy a diákok a szaktudást elsajátítása mellett jól érezzék magukat intézményükben” – mondta Szokol. Szavait alátámasztja az a tény is, hogy a volt diákok közül néhányan a pedagógiai főiskola elvégzése után az iskolában tanítanak. A visszajelzésekből kiderül, hogy az itt végzettek hetven százalékának sikerül az érvényesülés.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?