Tizenkét éve tizenkét pedagógus, jelenleg korszerűsödő szervezet

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének gyökerei még 1989-re nyúlnak vissza. Szinte azonnal a bársonyos forradalom után, december 20-án a Csemadok-székházban egy találkozó jött létre mintegy tucatnyi hazai magyar pedagógus között, akik a találkozón előkészítő bizottsággá szerveződtek.

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének gyökerei még 1989-re nyúlnak vissza. Szinte azonnal a bársonyos forradalom után, december 20-án a Csemadok-székházban egy találkozó jött létre mintegy tucatnyi hazai magyar pedagógus között, akik a találkozón előkészítő bizottsággá szerveződtek. Megállapodtak abban, hogy a majdani szövetség szakmai érdekképviseleti szervként fog működni. Az alakuló konferenciára 1990. január 13-án került sor a Nyitrai Pedagógiai Főiskola dísztermében. A kétszáz szavazati joggal rendelkező küldött ideiglenes jelleggel elfogadta az alapszabályt és a programot. A májusi első országos közgyűlésen megválasztották az országos választmány tagjait is, és dokumentumokba foglalták a szervezet működését és céljait. Az elsőként kitűzött feladatok között Pukkai László visszaemlékezései szerint egyebek mellett szerepelt a tanítók szakmai színvonalának az emelése, az oktatási folyamat reformjának a támogatása, az oktatásügy önigazgatásának kiharcolása, az összevont igazgatóságoknak a szétválasztása és a megszüntetett magyar kisiskolák újraindítása. Az első három évben Pukkai László volt az SZMPSZ országos elnöke. 1993-ban Pozsonyból Komáromba helyezték át a pedagógusszövetség székhelyét. A Tiszti Pavilonban jutott előnyös bérleti szerződéshez a szervezet. Az irodában két főállású munkatárs dolgozott: Lovász Gabriella megbízott elnök és Fodor Attila ügyvezető alelnök. A magyarországi művelődési és közoktatási minisztérium és az Illyés Közalapítvány támogatásának köszönhetően az év közepére sikerült valamelyest jobban felszerelni a komáromi központi irodát. A novemberben Kassán megtartott rendkívüli országos közgyűlésen Sidó Zoltánt választották elnökké. 1994-ben beindították a Híreink című saját lapot, mely egészen 1999-ig jelent meg. Lassanként megerősödött a mind a szervezeti, mind a szakmai élet. A pedagógiai főmunkatárs Ádám Zita lett, akit később elnökké választottak. Pék László személyében ez év május 18-ától ismét új elnöke van a pedagógusszövetségnek. A tavaly az SZMPSZ-nek a rendelkezésre álló adatok szerint 2256 tagja volt és 143 alapszervezete. Területi választmányainak száma 11. (-cz -e)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?