Titkos üzenetek és találkák

Sokan mondják, hogy a mobiltelefonnal könnyebb az életük, hiszen egyszerűbb egy találka megbeszélése (és lemondása is). Mások állítják, hogy a készülékektől úgy érzik, mintha minden lépésüket ellenőriznék, és minden sms érkezésekor félniük kellene. Akinek takargatnivalója van, biztosan fél, hiszen ha egy üzenetet nem töröl ki, bárki bármikor belepillanthat.

Nemescsói Katalin kommunikációkutató, a Pécsi Egyetem doktora Az emberi kapcsolatok és a mobilkultúra című kutatásában arra keresi a választ, hogy a mobiltelefon befolyásolja-e a féltékenységet. Feltételezések szerint ugyan a féltékenység elsősorban a személyiség jellegétől függ, de a mobiltelefon erősítheti ezt a kínos érzetet, és kényszeres ellenőrizgetésbe csaphat át.

Felszínesebbé teszi a kapcsolatokat

A megkérdezettek leggyakrabban mobiltelefonon keresztül érintkeznek ismerőseikkel. A válaszadók 60 százaléka szerint a mobilhasználat felszínesebbé teszi az emberi kapcsolatokat, de ezzel párhuzamosan kényelmessé és gyorssá is. A jelenleg is folyó kérdőíves vizsgálatban Nemescsói Katalin összesen 270 embert kérdez különböző emberi viszonyaikról és a mobilhasználatukról, majd közülük ötvennel mélyinterjút is készít. A válaszadók fele férfi, másik fele nő.

A kutatásból kiderül, hogy bár mindenki szereti hangoztatni, hogy mennyire bízik barátjában, barátnőjében, mégis kedveli a telefonos „paráztatást”, naponta többször ellenőrzi párját, ráadásul sms-eit is elolvassa titokban.

Köldökzsinór

A megkérdezettek több mint nyolcvan százaléka azt állította, hogy a legvégsőkig megbízik partnerében, és ugyanilyen arányban voltak azok, akik naponta kettő és öt alkalommal hívják párjukat, tizenöt százalék még ennél is többször. Az anonim kérdőív kitöltőinek fele bevallotta, hogy rendszeresen ellenőrzi párja kimenő és bejövő telefonhívásait. Persze ilyenkor kérdéses, hogy valóban alaptalanok-e a kis „nyomozóakciók” a másik fél irányában, vagy csakugyan mobilmegszállottságról és kényszerről beszélünk.

A mobiltelefonnak az érzelmi életben betöltött többé-kevésbé fontos szerepe nem új keletű: a mobiltelefon-használat kultúrájának kutatásában élenjáró észak-európai országok szakemberei már korábban is megállapították, hogy a mobiltelefon – elsősorban a fiatalok körében – egyfajta köldökzsinór, ami leginkább a barátokkal való összeköttetést szolgálja. A magyarok sem különböznek radikálisan a norvég vagy finn fiataloktól, a tizenévesek sms-ben (is) élnek lelki életet, azaz nem példa nélküli, hogy 160 karakterbe sűrítve mondják el például egy szakítás történetét. (vm, due)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?