Tehetséggondozás Rimaszombatban

A rimaszombati Tompa Mihály Református Gimnáziumban 2017 szeptemberétől regionális történelem-tehet-ségműhely indult heti két órában.A tehetségműhely a Nemzeti Tehetség Program Komplex gondolkodás fejlesztése a regionális történelem megismerésén keresztül nevű (NTP – KNI – 17 – 0230) nyertes pályáza

A rimaszombati Tompa Mihály Református Gimnáziumban 2017 szeptemberétől regionális történelem-tehet-ségműhely indult heti két órában.

A tehetségműhely a Nemzeti Tehetség Program Komplex gondolkodás fejlesztése a regionális történelem megismerésén keresztül nevű (NTP – KNI – 17 – 0230) nyertes pályázata jóvoltából valósulhat meg. A 60 órás, heti 2 órában zajló foglalkozások célja megismertetni a történelem iránt érdeklődő diákokkal régiójuk, az egykori Gömör-Kishont vármegye történetét az őskortól egészen napjainkig.

A tehetségműhely révén megvalósuló képzés nagyobb gondot fordít a történelem tanításának módszertani oldalára, ami a hagyományos történelemórákon az alacsony óraszám miatt nem mindig valósul meg a tanári igényeknek, elképzeléseknek megfelelően. A regionális történelmi ismeretek átadása elsősorban forrásközpontú történelemtanítás által folyik a multiperspektivikus történelmi szemlélet érvényesítése mellett, a múzeumpedagógia lehetőségeit is felhasználva. A diákok a foglalkozásokon különböző típusú (tárgyi, írott, íratlan, képi és audiovizuális, valamint a 20. század történelme kapcsán az oral history) forráson keresztül kapnak képet a régió történelméről, így közelebbről is megismerkednek a történelmi források általános jellemzőivel, különböző típusaival, csoportjaival, az egyedi források sajátos jegyeivel. Fokozatosan megtanulják a forráskritika alapvető fogásait, elsajátítják a kritikai gondolkodás alapjait, fejlődik forráselemző képességük, képesek lesznek a források információinak felhasználására, különböző típusú történelmi forrásból azonos mértékben információt gyűjteni, az információkból tudást konstruálni, végül a megszerezett tudást bemutatni szóban, írásban vagy technikai eszközök segítségével. A tevékenységek során fejlődik a diákok interperszonális és előadói képessége, kreativitása, vitakészsége, interdiszciplináris látásmódja, jegyzetelési technikája. Megismerkednek az oral history fogalmával, s elsajátítják az interjúzás módszertani alapjait.

A foglalkozások legnagyobb része a Tompa Mihály Református Gimnáziumban, valamint a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeumban és a Református Tudományos Gyűjteményekben zajlik.

A reformáció és ellenreformáció koráról Gömörben, különös tekintettel a gömöri protestáns gályarabok történetéről Dr. B. Kovács István gömörológus tartott, a gömör-kishonti klasszicista építészetről pedig Dr. Erdélyi Géza nyugalmazott református püspök tart előadást a diákoknak.

A félév alatt a diákok a forrásközpontú történelemtanítás alkalmazásával megismerkedtek Gömör-Kishont vármegye, ezen belül Rimaszombat középkori és kora újkori történelmével, kiemelt figyelmet szentelve Szent László király gömöri vonatkozásaira, továbbá a huszita Ján Jiskrának a Hunyadiakkal folytatott gömöri, nógrádi harcaira, tárgyalásaira. A kora újkor történelméből a régió török kori történelmével, a Habsburg-ellenes felkelések gömöri vonatkozásaival és a protestáns gályarabok perével foglalkoztak, utóbbit B. Kovács István tanár úr tartalmas és élvezetes előadása koronázta meg. A második félév témái: a felvilágosult abszolutizmus kora és Gömör-Kishont, klasszicizmus a gömör-kishonti építészetben, a 18. századi tudomány és kultúra jeles alakjai Gömör-Kishontban, az 1848/1849-es forradalom és szabadságharc megyét érintő magyar és szlovák személyiségei, eseményei. Külön kitérünk a 19. századi vasgyártás gömöri vonatkozásaira, az Andrássyak ebbéli szerepére, a Rimamurány-Salgótarjáni Vasmű történetére, s végül a régió 20. századi történéseit vizsgáljuk a multiperspektivikus történelemszemlélet segítségével, s az oral history mint történeti forrás megismerésével és gyakorlati alkalmazásával.

A programhoz három kirándulás kapcsolódik a következő témákban: Szent László király a gömöri középkori templomok freskóin, a nemzeti klasszicizmus gömöri nagyjai a budapesti Magyar Nemzeti Galériában és az Andrássyak nyomában Betlért, Krasznahorkát, Krasznahorkaváralját és a Rozsnyói Bányászati Múzeumot érintve.

A tehetségprogram éves munkájának eredménye egy kiadvány lesz a diákok munkáiból.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?